ZSP nr 5 w BIAŁYMSTOKU

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Białymstoku ul. Magnoliowa 13

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
ZSP nr 5 w Białymstoku WITA. Zob@cz nas od dobrej strony....
nazwy szkol1
 
   zsp5 logo 300 male godlo2


Hu Hu Ha, ZIMA WCALE NIE JEST ZŁA ! 2016

Drukuj

frontIMG 6145W dniach od 24.11 do 02.12 Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu zapraszają do wzięcia udziału w akcji, której celem jest zbiórka akcesoriów zimowych (czapki, szaliki, rękawiczki- w rozmiarach od 0 do 15 lat ) oraz słodyczy dla podopiecznych Stowarzyszenia DROGA. Przed nami zima, a to czas kiedy ciepłe zimowe akcesoria bardzo przydadzą się dzieciakom.


Osoby chcące wesprzeć naszą akcję proszone są o przynoszenie słodyczy oraz akcesoriów do gabinetu p. psycholog lub o pozostawienie ich w pojemniku ustawionym nieopodal sekretariatu.

<foto1>  <foto2>

Wolontariusze oraz opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

 

Sukces w konkursie plastycznym o tematyce historycznej. 2016

Drukuj

frontDSC01713W Miejskim Konkursie Plastycznym „Walka Polaków o niepodległość – co nas łączy?” zorganizowanym przez Publiczne Gimnazjum nr 6 pod Patronatem Prezydenta Miasta Białystok oraz Marszałka Województwa Podlaskiego wzięło udział ponad 100 uczniów.

Celem konkursu było: budowanie szacunku dla tradycji związanej z 11 listopada 1918 r., wzbudzanie uczuć patriotycznych – miłości do narodu i ojczyzny, umiłowanie idei wolności i suwerenności, rozwijanie wrażliwości estetycznej inspirowanej historią.

Jury doceniło prace naszych uczennic i nagrodziło II miejscem uczennicę kl. III L Agatę Kuczyńską oraz wyróżniło uczennicę kl. I B Emilię Mironiuk.

<foto1>  <foto2>  <foto3>

 Gratulujemy! Nauczyciele historii.

 

Narodowe Święto Niepodległości 2016

Drukuj

frontIMG 2250Jak co roku Samorząd Uczniowski uczcił dzień 11 listopada. Tradycyjnie udekorowaliśmy okna w salach lekcyjnych oraz hol szkoły. Przypomnieliśmy też, jakie wydarzenia doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odwiedzili nas uczniowie z SP 44 oraz po raz pierwszy - bardzo mali goście z Przedszkola Samorządowego nr 79, którym wręczyliśmy biało-czerwone chorągiewki.

Każdy mógł własnoręcznie wykonać biało-czerwony kotylion oraz przyłączyć się do wielkiego patriotycznego śpiewania.

 galeriaczerw

Samorząd Uczniowski oraz p. Mirosława Kalina

 

Wybory prezydenckie w USA 2016

Drukuj

frontIMG 2216Dnia 8 listopada 2016 r. w USA odbyły się wybory prezydenckie. Obywatele tego kraju wybierali 45 prezydenta Stanów Zjednoczonych. Chcąc przybliżyć naszym uczniom sylwetki dwojga kandydatów do Białego Domu w holu postawione zostały plansze, z których można było dowiedzieć się, jakie partie reprezentują oraz poznać wcześniejszych amerykańskich prezydentów.

Po raz ostatni pojawił się też w naszej szkole obecnie urzędujący prezydent Barack Obama ;-). O tym, kto został 45 głową państwa w Stanach Zjednoczonych, można było się dowiedzieć już następnego dnia rano. <<Galeria>>

Joanna Sołowianowicz, Grażyna Nieścior

 

IV edycja akcji społecznej Mamy Niepodległą! 2016

Drukuj

front 11listJest to flagowa akcja Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, organizowana od 2013 r., której Partnerem Strategicznym jest Poczta Polska S.A., a Partnerem Społecznym ZHP. Akcja polega na bezpłatnym wysyłaniu kartek pocztowych oraz e-kartek z okolicznościowymi życzeniami do znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W poprzedniej edycji w 2015 r. wzięło udział prawie 180 000 osób. Kartki pocztowe i e-kartki można wysyłać od 5 do 11 listopada 2016 r.

Cała społeczność naszego gimnazjum, młodzież i pracownicy szkoły, z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w to patriotyczne przedsięwzięcie. Wysłaliśmy do swoich bliskich i przyjaciół 400 kartek.

<foto1>  <foto2>  <foto3>  <foto4>  <foto5>  

nauczyciele historii

 

Dzieje się dzieje...

Drukuj

akcje bibliote

 

Autokarowa pielgrzymka szlakiem Prawosławnych Monasterów Podlasia 2016

Drukuj

20161024 104740front24 października 2016 roku miało miejsce kolejne ważne wydarzenie w życiu naszej szkoły. W tym dniu została zorganizowana autokarowa pielgrzymka szlakiem Prawosławnych Monasterów Podlasia. Z inicjatywy naszego opiekuna o. protodiakona Mariusza Romańczuka udaliśmy się w kierunku Monasteru Żeńskiego w Zwierkach. Tam zostaliśmy gorąco powitani przez jedną z sióstr zakonnych , która bardzo ciekawie opowiedziała nam o największych świętościach klasztoru. Mogliśmy również im się pokłonić. Zwierki są miejscem bardzo bliskim każdemu prawosławnemu ponieważ to właśnie tam urodził się nasz patron i orędownik św. Gabriel Zabłudowski. Wspólna modlitwa u relikwii świętego połączyła nasze serca i utwierdziła w wierze, nadziei i miłości w Bogu. Po zakończeniu spotkania udaliśmy do miejsca docelowego naszej podróży Skitu śww. Antoniego i Teodozjusza w Odrynkach. Tam mimo niesprzyjającej aury zobaczyliśmy coś co przerosło nasze oczekiwania. Ujrzeliśmy miejsce Bożego cudu i tworu ludzkich rąk. Miejsce pośród wód i bagien uświęcone Bożą obecnością. Spotkaliśmy tam również człowieka wyjątkowego ojca Archimandrytę Gabriela , który żyje tam sam jak pustelnik.

Przełożony pustelni oprowadził nas po swoim monasterze i dał mnóstwo życiowych wskazówek. Na koniec poczęstował nas wspaniałym posiłkiem po którym pełni duchowych wrażeń i refleksji wróciliśmy do swoich domów. foto1   foto2   foto3   foto4

 

"Pomóżmy Trenerowi stanąć na nogi"

Drukuj

IMG 6084Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcjach charytatywnych, z których dochód zostanie przekazany na częściowe pokrycie kosztów rehabilitacji trenera koszykówki, dotychczasowego pracownika naszego gimnazjum p. Andrzeja Nikołajuka. W czasie tegorocznych wakacji pan Andrzej poważnie zachorował, w efekcie czego utracił władzę w kończynach lewej strony. Już dziś wiadomo, że pana Andrzeja czeka wielomiesięczna rehabilitacja, na którą potrzebne są środki. Dlatego też w dniach 8 listopada oraz 9 grudnia Szkolne Koło Wolontariatu zorganizuje na terenie naszego gimnazjum akcje charytatywne: Kiermasz Ciasta oraz Noc Filmową. Osoby zainteresowane indywidualną pomocą mogą przekazywać środki pieniężne na podany rachunek bankowy. W imieniu pana Andrzeja, jego rodziny oraz wolontariuszy dziękujemy za zaangażowanie.

numer rachunku bankowego:
Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej "WSPÓLNI RAZEM"
UL. Międzyrzecka 15 A
08-200 Łosice

Bank Spółdzielczy Łosice  93 8038 0007 0001 0063 2000 0010 z dopiskiem- "Pomóżmy Andrzejowi"

 

Spotkanie autorskie z p. Anną Łaciną 21.10.2016r.

Drukuj

frontDSC 0594Na Panią Annę Łacinę, pisarkę książek młodzieżowych, czekali w naszym gimnazjum nie tylko uczniowie PG nr 18, ale także młodzież z Białegostoku: z PG nr 1, PG nr 14, PG nr 15, PG nr 16, PG nr 20, ZSN św. św. Cyryla i Metodego, a także z Płonki Kościelnej, Poświętnego, Jaświłł.

Pani Ania opowiadała o swoich książkach:

 • Sześć Dominika2008,
 • Czynnik miłości 2010,
 • Kradzione róże 2010,
 • Telefony do przyjaciela 2012,
 • Miłość pod Psią Gwiazdą 2013,
 • Dzika jabłoń 2015,
 • Niebo nad pustynią 2016,

wykorzystując prezentację multimedialną. Pani Anna w sposób niezwykle ciekawy przedstawiła zebranej młodzieży proces tworzenia powieści, odpowiedziała na pytania różnej treści, rozdawała autografy i robiła pamiątkowe zdjęcia. Chętni mogli także kupić Jej książki. Spotkanie upłynęło w przemiłej atmosferze. Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu spotkania uczniom klasy III P, III A, III L i III B, a p. Krzysztofowi Klemowi i Jego uczniom za przygotowanie sprzętu audiowizualnego.

<<GALERIA>>

Nauczyciele bibliotekarze

 

Etap powiatowy Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Ekologicznej 2016

Drukuj

Uczestnicy etapu powiatowego Konkursu Wiedzy Ekologicznej zakwalifikowani do finału VII edycji Konkursu Wiedzy Ekologicznej „Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce”

Więcej…
 

Konkurs Poezji Religijnej w Publicznym Gimnazjum nr 18 - 2016r.

Drukuj

frontDSC 5995"Dorastają znienacka przez miłość i potem

tak nagle dorośli trzymając się za ręce wędrują

w wielkim tłumie..."

Jan Paweł II

25 października 2016r. w naszym gimnazjum odbył się już po raz 16. szkolny Konkurs Poezji Religijnej. Imprezie od początku patronuje pan dyrektor Dariusz Mierzyński, który brał również udział w obradach konkursowego jury.

Uczniowie z klas I-III zaprezentowali interpretacje wierszy Karola Wojtyły (np.„Niewidomi”), ks. Jana Twardowskiego(„Bliscy i oddaleni”, „Aniele Boży”), Jana Romockiego („Modlitwa Bonawentury”) i innych poetów. Uczestnicy konkursu z ogromnym przejęciem mówili wiersze, których tematyka skłania do refleksji, zmusza do chwili zadumy nad sobą, Bogiem i światem.

Jury, w obradach którego uczestniczył ks. Krzysztof Chajter, postanowiło uhonorować i nagrodzić następujące osoby:

I m.- Wiktoria Szawluk- kl. IL, II m.- Luiza Jodkowska- kl. IIIA, III m.- Kamila Kopczewska- kl. IIIA

Wyróżnienia: Michał Chwatko- kl. IIIL, Michał Niewiński- kl. IL

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie. <<<zobacz galerię>>>

Organizatorzy: Maria Lompart, Elżbieta Borek

 

 

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Drukuj

podl policjaPoczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. Takim narzędziem powinny być mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Powinny one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów i posterunków Policj  <cała treść>

MAPA ZAGROŻEŃ ZOBACZ

   

Nasi nauczyciele nagrodzeni

Drukuj

front1front2

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Podlaski Kurator Oświaty oraz prezydent Białegostoku spotkali się z nauczycielami.
Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Białegostoku otrzymała Pani Joanna Fiłończuk.
Nagrodę Podlaskiego Kuratora Oświaty uzyskała Pani Regina Siemiończyk. GRATULUJEMY!!!!!
(źródło1 oraz źródło2)
foto1   foto2   foto3   foto4   foto5   foto6   foto7

 

Dzień Edukacji Narodowej w PG nr 18 - 2016 r.

Drukuj

front1front2

front3front4

Galeria zobacz

 

WARSZTATY W CLZ „BYLI…BYŁO…”

Drukuj

frontDSC0163027 września uczestniczyliśmy w wyjątkowych warsztatach historycznych „Byli…było…” zorganizowanych w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Najpierw obejrzeliśmy wystawę obrazów: „kadisz dla dziewczyny w białej sukience” i „była biblioteka” oraz instalację ceramiczną „gliniane księgi” Wiesława Szumińskiego, dla którego impulsem do ich tworzenia stały się dwie opowieści: o młodej Żydówce zamordowanej przez hitlerowców podczas II wojny światowej i o zniszczeniu tykocińskiej biblioteki w latach 60.
XX wieku w trakcie pożaru w miasteczku.

Idąc śladami artysty szukaliśmy swoich własnych współczesnych interpretacji jego prac. Zajęcia, przez pryzmat sztuki i emocji, pomogły nam otworzyć się na inny sposób patrzenia na doświadczenia wojenne. Uświadomiły, jak ważnym jest ocalenie pamięci o świecie i ludziach, których już nie ma.

Unicestwienie lub pamięć i ocalenie – to bardzo ważne zagadnienie związane z II wojną światową i zagładą Żydów, istotne również w historii regionalnej wielokulturowego Podlasia. <<galeria>>

Uczniowie kl. III K.

 


Strona 10 z 47

Krótko

Nasz patron
Stefan Batory (węg. Báthory István, ur. 27 września 1533 w Szilágysomlyó, zm. 12 grudnia 1586 w Grodnie) – książę siedmiogrodzki od 1571, król Polski i wielki książę litewski od 1576, po ślubie (w tym samym roku) z Anną Jagiellonką, córką Zygmunta I Starego. Przez wielu historyków uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich królów elekcyjnych.