ZSP nr 5 w BIAŁYMSTOKU

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Białymstoku ul. Magnoliowa 13

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
ZSP nr 5 w Białymstoku WITA. Zob@cz nas od dobrej strony....
nazwy szkol1
 
    godlo2


Sukces naszej biblioteki - Librarium Primum po raz 3.! 2016

Drukuj

logo1frontDSC054065 grudnia 2016r. przyznano nam po raz trzeci z rzędu honorowy tytuł Librarium Primum. Odbyło się to w czasie konferencji, zorganizowanej w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku i podsumowującej obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w roku 2016. Ten konkurs na najciekawsze działania biblioteczne miał zasięg wojewódzki, ale rozstrzygała go Kapituła złożona z nauczycieli bibliotekarzy z całej Polski. Dzięki naszym wysiłkom staliśmy się po raz 3. „Najlepszą z Najlepszych Bibliotek Szkolnych” w województwie podlaskim, a najlepszą w Białymstoku.<<zobacz foto>>

W naszym gimnazjum obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek szkolnych przebiegały pod hasłem „Kalejdoskop kultur Podlasia”. Dzięki wystawie, warsztatom, konkursom mogłyśmy w bibliotece przybliżyć uczniom specyfikę regionu, w którym mieszkają. W roku 2014 otrzymałyśmy tytuł „Librarium Primum” za akcje promujące Rok Oskara Kolberga, a w 2015 za działania przebiegające pod hasłem „Różne oblicza teatru” (rok 2015 ogłoszono Rokiem Teatru).

Opis wszystkich naszych działań można znaleźć na stronie PG nr 18 w zakładce „Biblioteka”/Aktualności.

 

Kiermasz Taniej Książki z Tuliszkowa 2016

Drukuj

frontDSC053461.12.2016r. odbył się w holu głównym „Kiermasz Taniej Książki z Tuliszkowa”. Przygotowaliśmy go z myślą o rodzicach, którzy tego dnia przychodzili do szkoły na zebrania z wychowawcami klas, oraz o pracownikach szkoły. Można było zakupić książki o różnorodnej treści. Największą popularnością cieszyły się książki dla najmłodszych i propozycje kulinarne. Bezgotówkowy bonus ze sprzedaży książek został przeznaczony na zakup nowości czytelniczych.

Dziękujemy Dorocie i Weronice Busłowskim z kl. II B za pomoc i czas poświęcony akcji. foto1 foto2   foto3

Nauczyciele bibliotekarze

 

Warsztaty dla rodziców 2016

Drukuj

frontDSC053411.12.2016r. w naszej stołówce zostały przeprowadzone warsztaty dla rodziców pt. „Rodzice jako najważniejszy element profilaktyki antynikotynowej”. Odbyły się one tuż przed zebraniami z wychowawcami klas w ramach programu profilaktycznego „Znajdź właściwe rozwiązanie”, który od lat realizowany jest w naszej szkole (w związku z nim młodzież 17.11.2016r. wzięła udział  w szkolnej akcji „To lepsze niż papieros!”). Spotkanie prowadził pan Jarosław Jatel -trener I stopnia Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, pedagog, profilaktyk,  animator kultury. foto1   foto2

Koordynatorzy projektu: Barbara Szymańska, Joanna Fiłończuk

 

Mikołajki 2016

Drukuj

front mikJak co roku, 6 grudnia naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj, a nawet „Mikołajów 2-óch”. Towarzyszyły im Śnieżynki. Goście zawitali do sal lekcyjnych. Wszyscy, którzy mieli na głowach czapki „mikołajki” mogli liczyć na słodkie Conieco.
<<galeria>>

Samorząd Uczniowski

 

Dżemoday w naszej bibliotece! 2016

Drukuj

frontDSC053351.12.2016r. upłynął w naszej bibliotece w słodkiej atmosferze, ponieważ po raz kolejny uczniowie mogli wziąć udział w akcji czytelniczej „Dżemoday”. Jest częścią projektu „Przez żołądek… do książki!”, który od kilku lat realizujemy w PG nr 18. Na młodzież czekały bułeczki posmarowane przeróżnymi dżemami. Okazało się, że najczęściej uczniowie wybierali te posmarowane konfiturą truskawkową. Degustacji towarzyszyło, oczywiście, wypożyczanie książek. Każdy uczeń, który wypożyczył pozycję popularno-naukową, otrzymywał witaminowe cukierki. Akcja zakończyła się 2.12.2016r..:)

<foto1>  <foto2>  <foto3>  <foto4>  <foto5>  <foto6>

Nauczyciele bibliotekarze

 

„To lepsze niż papieros!” 2016

Drukuj

frontDSC0529417.11.2016r. po raz kolejny zorganizowaliśmy w naszej szkole akcję „To lepsze niż papieros!”. Nasze działania wynikały z faktu, że w PG nr 18 realizujemy program profilaktyczny „Znajdź właściwe rozwiązanie”, mający na celu propagowanie wśród uczniów zachowań antynikotynowych. Tego dnia młodzież mogła wziąć udział w konkursach: na układanie puzzli na czas (1.m – kl. IID, 2.m. – kl. IIP, 3.m. – kl. IA) oraz obieraniu na czas marchewki (1.m. – kl. IP, 2.m. – kl. IIP, 3.m. – IA), a także obejrzeć dwie tematyczne wystawy, znajdujące się w holu głównym: „Korzyści zdrowotne z niepalenia” i „Korzyści finansowe z niepalenia”. Wszystkim działaniom towarzyszyło rozdawanie surowych marchewek, które są symbolem naszej akcji „To lepsze niż papieros!”. Częstowali się i uczniowie, i nauczyciele.

W tym roku mieliśmy przyjemność gościć w naszym gimnazjum przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku, którzy przygotowali stoisko z materiałami edukacyjnymi na temat profilaktyki uzależnień. Przeprowadzili również wśród naszych uczniów ankietę, która zawierała pytania , dotyczące wiedzy o profilaktyce: uzależnień, antynikotynowej, antyalkoholowej, oraz zdrowym trybie życia. Później uczestnicy tej ankiety wzięli udział w losowaniu cennych nagród, przygotowanych przez pracowników PSSE. Należy podkreślić, że nagrody w konkursach sprawnościowych również zostały ufundowane dla naszych uczniów przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Białymstoku.

<<<GaLeRiA>>>

Barbara Szymańska i Joanna Fiłończuk

 

Dzień pluszowego misia

Drukuj

mIMG 2349Obchodziliśmy go w poniedziałek 28 listopada 2016 r.
Wszyscy nieprzygotowani do odpytania mogli w tym dniu liczyć na wyrozumiałość nauczycieli. :-)

Samorząd Uczniowski

 

Hu Hu Ha, ZIMA WCALE NIE JEST ZŁA ! 2016

Drukuj

frontIMG 6145W dniach od 24.11 do 02.12 Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu zapraszają do wzięcia udziału w akcji, której celem jest zbiórka akcesoriów zimowych (czapki, szaliki, rękawiczki- w rozmiarach od 0 do 15 lat ) oraz słodyczy dla podopiecznych Stowarzyszenia DROGA. Przed nami zima, a to czas kiedy ciepłe zimowe akcesoria bardzo przydadzą się dzieciakom.


Osoby chcące wesprzeć naszą akcję proszone są o przynoszenie słodyczy oraz akcesoriów do gabinetu p. psycholog lub o pozostawienie ich w pojemniku ustawionym nieopodal sekretariatu.

<foto1>  <foto2>

Wolontariusze oraz opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

 

Sukces w konkursie plastycznym o tematyce historycznej. 2016

Drukuj

frontDSC01713W Miejskim Konkursie Plastycznym „Walka Polaków o niepodległość – co nas łączy?” zorganizowanym przez Publiczne Gimnazjum nr 6 pod Patronatem Prezydenta Miasta Białystok oraz Marszałka Województwa Podlaskiego wzięło udział ponad 100 uczniów.

Celem konkursu było: budowanie szacunku dla tradycji związanej z 11 listopada 1918 r., wzbudzanie uczuć patriotycznych – miłości do narodu i ojczyzny, umiłowanie idei wolności i suwerenności, rozwijanie wrażliwości estetycznej inspirowanej historią.

Jury doceniło prace naszych uczennic i nagrodziło II miejscem uczennicę kl. III L Agatę Kuczyńską oraz wyróżniło uczennicę kl. I B Emilię Mironiuk.

<foto1>  <foto2>  <foto3>

 Gratulujemy! Nauczyciele historii.

 

Narodowe Święto Niepodległości 2016

Drukuj

frontIMG 2250Jak co roku Samorząd Uczniowski uczcił dzień 11 listopada. Tradycyjnie udekorowaliśmy okna w salach lekcyjnych oraz hol szkoły. Przypomnieliśmy też, jakie wydarzenia doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odwiedzili nas uczniowie z SP 44 oraz po raz pierwszy - bardzo mali goście z Przedszkola Samorządowego nr 79, którym wręczyliśmy biało-czerwone chorągiewki.

Każdy mógł własnoręcznie wykonać biało-czerwony kotylion oraz przyłączyć się do wielkiego patriotycznego śpiewania.

 galeriaczerw

Samorząd Uczniowski oraz p. Mirosława Kalina

 

Wybory prezydenckie w USA 2016

Drukuj

frontIMG 2216Dnia 8 listopada 2016 r. w USA odbyły się wybory prezydenckie. Obywatele tego kraju wybierali 45 prezydenta Stanów Zjednoczonych. Chcąc przybliżyć naszym uczniom sylwetki dwojga kandydatów do Białego Domu w holu postawione zostały plansze, z których można było dowiedzieć się, jakie partie reprezentują oraz poznać wcześniejszych amerykańskich prezydentów.

Po raz ostatni pojawił się też w naszej szkole obecnie urzędujący prezydent Barack Obama ;-). O tym, kto został 45 głową państwa w Stanach Zjednoczonych, można było się dowiedzieć już następnego dnia rano. <<Galeria>>

Joanna Sołowianowicz, Grażyna Nieścior

 

IV edycja akcji społecznej Mamy Niepodległą! 2016

Drukuj

front 11listJest to flagowa akcja Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, organizowana od 2013 r., której Partnerem Strategicznym jest Poczta Polska S.A., a Partnerem Społecznym ZHP. Akcja polega na bezpłatnym wysyłaniu kartek pocztowych oraz e-kartek z okolicznościowymi życzeniami do znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W poprzedniej edycji w 2015 r. wzięło udział prawie 180 000 osób. Kartki pocztowe i e-kartki można wysyłać od 5 do 11 listopada 2016 r.

Cała społeczność naszego gimnazjum, młodzież i pracownicy szkoły, z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w to patriotyczne przedsięwzięcie. Wysłaliśmy do swoich bliskich i przyjaciół 400 kartek.

<foto1>  <foto2>  <foto3>  <foto4>  <foto5>  

nauczyciele historii

 

Dzieje się dzieje...

Drukuj

akcje bibliote

 

Autokarowa pielgrzymka szlakiem Prawosławnych Monasterów Podlasia 2016

Drukuj

20161024 104740front24 października 2016 roku miało miejsce kolejne ważne wydarzenie w życiu naszej szkoły. W tym dniu została zorganizowana autokarowa pielgrzymka szlakiem Prawosławnych Monasterów Podlasia. Z inicjatywy naszego opiekuna o. protodiakona Mariusza Romańczuka udaliśmy się w kierunku Monasteru Żeńskiego w Zwierkach. Tam zostaliśmy gorąco powitani przez jedną z sióstr zakonnych , która bardzo ciekawie opowiedziała nam o największych świętościach klasztoru. Mogliśmy również im się pokłonić. Zwierki są miejscem bardzo bliskim każdemu prawosławnemu ponieważ to właśnie tam urodził się nasz patron i orędownik św. Gabriel Zabłudowski. Wspólna modlitwa u relikwii świętego połączyła nasze serca i utwierdziła w wierze, nadziei i miłości w Bogu. Po zakończeniu spotkania udaliśmy do miejsca docelowego naszej podróży Skitu śww. Antoniego i Teodozjusza w Odrynkach. Tam mimo niesprzyjającej aury zobaczyliśmy coś co przerosło nasze oczekiwania. Ujrzeliśmy miejsce Bożego cudu i tworu ludzkich rąk. Miejsce pośród wód i bagien uświęcone Bożą obecnością. Spotkaliśmy tam również człowieka wyjątkowego ojca Archimandrytę Gabriela , który żyje tam sam jak pustelnik.

Przełożony pustelni oprowadził nas po swoim monasterze i dał mnóstwo życiowych wskazówek. Na koniec poczęstował nas wspaniałym posiłkiem po którym pełni duchowych wrażeń i refleksji wróciliśmy do swoich domów. foto1   foto2   foto3   foto4

 

"Pomóżmy Trenerowi stanąć na nogi"

Drukuj

IMG 6084Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcjach charytatywnych, z których dochód zostanie przekazany na częściowe pokrycie kosztów rehabilitacji trenera koszykówki, dotychczasowego pracownika naszego gimnazjum p. Andrzeja Nikołajuka. W czasie tegorocznych wakacji pan Andrzej poważnie zachorował, w efekcie czego utracił władzę w kończynach lewej strony. Już dziś wiadomo, że pana Andrzeja czeka wielomiesięczna rehabilitacja, na którą potrzebne są środki. Dlatego też w dniach 8 listopada oraz 9 grudnia Szkolne Koło Wolontariatu zorganizuje na terenie naszego gimnazjum akcje charytatywne: Kiermasz Ciasta oraz Noc Filmową. Osoby zainteresowane indywidualną pomocą mogą przekazywać środki pieniężne na podany rachunek bankowy. W imieniu pana Andrzeja, jego rodziny oraz wolontariuszy dziękujemy za zaangażowanie.

numer rachunku bankowego:
Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej "WSPÓLNI RAZEM"
UL. Międzyrzecka 15 A
08-200 Łosice

Bank Spółdzielczy Łosice  93 8038 0007 0001 0063 2000 0010 z dopiskiem- "Pomóżmy Andrzejowi"

 

Spotkanie autorskie z p. Anną Łaciną 21.10.2016r.

Drukuj

frontDSC 0594Na Panią Annę Łacinę, pisarkę książek młodzieżowych, czekali w naszym gimnazjum nie tylko uczniowie PG nr 18, ale także młodzież z Białegostoku: z PG nr 1, PG nr 14, PG nr 15, PG nr 16, PG nr 20, ZSN św. św. Cyryla i Metodego, a także z Płonki Kościelnej, Poświętnego, Jaświłł.

Pani Ania opowiadała o swoich książkach:

 • Sześć Dominika2008,
 • Czynnik miłości 2010,
 • Kradzione róże 2010,
 • Telefony do przyjaciela 2012,
 • Miłość pod Psią Gwiazdą 2013,
 • Dzika jabłoń 2015,
 • Niebo nad pustynią 2016,

wykorzystując prezentację multimedialną. Pani Anna w sposób niezwykle ciekawy przedstawiła zebranej młodzieży proces tworzenia powieści, odpowiedziała na pytania różnej treści, rozdawała autografy i robiła pamiątkowe zdjęcia. Chętni mogli także kupić Jej książki. Spotkanie upłynęło w przemiłej atmosferze. Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu spotkania uczniom klasy III P, III A, III L i III B, a p. Krzysztofowi Klemowi i Jego uczniom za przygotowanie sprzętu audiowizualnego.

<<GALERIA>>

Nauczyciele bibliotekarze

 


Strona 5 z 43
Ulti Clocks content

wyszukiwarka

 

ksz zaw

 

ksz og

logo ster

 

logo unicef

logo sz r trakt

KTO JEST Online

Naszą witrynę przegląda teraz 72 gości 
logosiatka

LOGO siatka

Batory 18 - Białystok

sos