Konferencja Samorządów Uczniowskich 2019

konfer suW dniu 27 września 2019 r. uczestniczyliśmy w I Wojewódzkiej Konferencji Samorządów Uczniowskich. Konferencja odbyła się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, a jej organizatorem była Rada Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej. Naszą szkołę reprezentowały Julia Koroniecka i Oliwia Miksza z klasy VIa, Agata Furman z klasy Va oraz opiekun SU Joanna Sołowianowicz.

W konferencji uczestniczyło prawie 200 uczniów i opiekunów z ponad 40 szkół województwa podlaskiego. Spotkanie prowadzili przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży RP Piotr Wasilewski oraz Michał Borkowski z Młodzieżowej Rady Miasta Częstochowy. Przybyłych delegatów oraz gości konferencji przywitał Jarosław Średnicki dyrektor generalny Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Podlaska Kurator Oświaty Beata Pietruszka, Karolina Frąckiewicz ze Stowarzyszenia ANAWOJ (Stowarzyszenie Międzynarodowej i Międzykulturowej Wymiany), Bartosz Szolc z Ogólnopolskiej Federacji Młodych oraz Przemysław Wnorowski z Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Gościem Honorowym konferencji był Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

Po wysłuchaniu raportu Rady na temat działalności samorządów uczniowskich oraz prezentacji Stowarzyszenia ANAWOJ, uczniowie i nauczyciele przeszli do zajęć w grupach warsztatowych. Uczestnicy konferencji zastanawiali się, jakie korzyści można osiągnąć działając w samorządzie uczniowskim, na jakie trudności napotyka działalność SU i w jaki sposób te przeszkody należy pokonywać. Praca w grupach zaowocowała pomysłami na temat akcji, w które angażują się samorządy uczniowskie oraz sposobów usprawnienia funkcjonowania samorządów.

Minister Dariusz Piontkowski w czasie swojego wystąpienia docenił zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli w działalność samorządową oraz wskazał korzyści, jakie osoby aktywnie działające w samorządzie uczniowskim będą miały w późniejszym dorosłym i zawodowym życiu.

<<< G A L E R i A >>>