Dnia 17 marca 2011 r. odbył się w naszej szkole DZIEŃ IRLANDZKI (Irish Day). Właśnie ten dzień jest tradycyjnie obchodzony przez Irlandczyków oraz ich sympatyków na całym świecie jako Dzień św. Patryka – misjonarza i patrona Irlandii. Była to też doskonała okazja przybliżenia irlandzkiej historii, kultury, sztuki, życia codziennego, doskonalenia języka angielskiego oraz poznania rodzimego języka Irlandii – języka gaelickiego.
W tym dniu obowiązywał zielony kolor ubrania. Był to „szczęśliwy” kolorek. Osoby ubrane na zielono były zwolnione z odpytania lub pisania niezapowiedzianej kartkówki. A było dużo „zielonych”! Prawdziwy rekord pobiła klasa 2A. Mamy nadzieję, że dotyczyło to tylko koloru stroju… ;-) Do głów tego dnia nie zaglądałyśmy . Nauczyciele również postanowili uczcić ten dzień nosząc na ubraniu jaskrawozielone koniczynki.
W holu szkoły można było obejrzeć plakaty prezentujące Irlandię, wykonane przez uczniów oraz zdjęcia przedstawiające najbardziej charakterystyczne miejsca w tym kraju.
Uczniowie wzięli udział w konkursie "Famous Irish people” (Sławni Irlandczycy). Celem konkursu było rozpoznanie ważnych dla tego kraju postaci, zarówno tych z odległej przeszłości, jak i bardzo współczesnej teraźniejszości. Oto wyniki:
I miejsce – Angelika Ciepłuch (3D)
II miejsce – Magdalena Klimowicz (2S) i Monika Zajączkowska (3K)
III miejsce – Ewa Dakowicz (3L), Wioleta Grabińska (3K), Paulina Kijewska (3K), Katarzyna Matejczuk (3K) i Karolina Ślinko (3K)
W dniu otwartym szkoły 24 marca odbył się drugi konkurs - test kulturoznawczy „The Emerald Island” (Szmaragdowa Wyspa). Tym razem uczniowie musieli wykazać się wiedzą z różnych dziedzin życia Irlandii.
W konkursie pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Matejczuk (3K), na drugim miejscu uplasowała się Anna Florczak (2S), a trzecia była Wioletta Grabińska (3K). Gratulujemy!
W czasie przerw można było posłuchać muzyki celtyckiej i piosenki irlandzkiej (w języku angielskim) w wykonaniu U2, Enyi, Ronana Keatinga, Cranberries oraz Helen Flaherty (po irlandzku). Część uczniów przyłączyła się do wspólnego śpiewania.
Nauczyciele różnych przedmiotów poświęcili swoje lekcje tematyce irlandzkiej. W czasie lekcji języka angielskiego uczniowie poznawali irlandzkie symbole. Na języku polskim omówione zostały wiersze irlandzkiego poety W.B. Yeatsa, na historii uczniowie dowiedzieli się o konflikcie narodowościowo-religijnym w Irlandii Północnej oraz poznali celtyckie znaki runiczne. O konflikcie ulsterskim dowiedzieli się także w czasie lekcji geografii, a na religii zapoznali się z żywotem św. Patryka. W czasie lekcji matematyki rozwiązywali zadania związane z Irlandią.
Rozegrane zostały dwa mecze. Klasa 3D zmierzyła się w siatkarskim pojedynku - Polska (dziewczęta) – Irlandia (chłopcy). Po zażartej rywalizacji wygrali goście z Zielonej Wyspy. W drugim meczu rywalizowała w unihokeju klasa 3L - dziewczęta reprezentujące Irlandię oraz chłopcy jako „reszta świata”. Tym razem Irlandia poniosła porażkę. A wyniki? A czy to istotne? Najważniejsze, że wszyscy doskonale się bawili.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie, szczególnie tym, którzy w czynny sposób przyłączyli się do upamiętnienia tego dnia oraz wspólnej edukacyjnej zabawy.
ORGANIZATORZY:
Joanna Sołowianowicz
i Grażyna Nieścior