Dzień Szkocki (Scottish Day) w PG 18

Dzień Szkocki (Scottish Day) w PG 18

Dnia 30 listopada 2011 r. odbył się w naszej szkole DZIEŃ SZKOCKI (Scottish Day). Tego dnia Szkoci czczą pamięć św. Apostoła Andrzeja. Była to doskonała okazja przybliżenia szkockiej historii i kultury oraz doskonalenia języka angielskiego.

W tym dniu obowiązywała szkocka krata. Od kolorowych kraciastych deseni aż mieniło się w oczach!

>> Galeria zdjęć <<

Nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły również postanowili uczcić ten dzień ubierając się „po szkocku”. W „kratkę” chodził również Pan Dyrektor. Wśród barwnego tłumu udało nam się dostrzec tajemniczego „potwora z Loch Ness”! Najodważniejsi wystąpili w mini-pokazie mody na najbardziej „kraciastą” osobę. Brawa dla Dominiki i Magdy z 3s! Mamy nadzieję, że za rok więcej osób przyłączy się do wspólnej zabawy. Odwagi!

W holu szkoły czołowe miejsce zajął imponujących rozmiarów William Wallace - szkocki bohater narodowy, w którego postać w filmie „Waleczne Serce” (Braveheart) wcielił się Mel Gibson. Można było również obejrzeć plakaty prezentujące Szkocję, wykonane przez uczniów, zdjęcia przedstawiające najbardziej charakterystyczne miejsca w tym kraju oraz kolorowe rysunki szkockich symboli. Znalazł się tam również własny wzór szkockiego tartanu, zaprojektowany i wykonany ciekawą techniką przez uczennicę klasy 2k Renatę Czupryńską. W konkursie na najładniejszy plakat wygrał Adrian Wróbel (2b), drugie miejsce zajęły ex-aequo Marta Tymińska (2b) i Aleksandra Prymaka (2b), a trzecie Magdalena Bombalska (3s).

Uczniowie wzięli udział w konkursie "Scottish puzzles” (Szkockie łamigłówki), gdzie zmagali się m.in. z krzyżówką i anagramem. Konkurs wygrał Piotr Wejkowski (3b), drugie miejsce zajął Paweł Osienik (3k), a trzecie Daniel Andrukonis (3k).

Drugim konkursem był test kulturoznawczy „In the Land of Tartan” (W krainie tartanu).

W tym konkursie pierwsze miejsce także zajął Piotr Wejkowski (3b), na drugim miejscu uplasowali się Paweł Osienik (3k) i Daniel Andrukonis (3k), a trzeci był Artur Ługowski (3k). Gratulujemy!

W czasie przerw można było posłuchać zarówno tradycyjnej muzyki szkockiej, m.in.: „Amazing Grace” zagranej na dudach, „My Bonnie Lies Over the Ocean” oraz słynnej pieśni pożegnalnej „Auld Lang Syne”, jak i współczesnych piosenek (Eurythmics). Część uczniów przyłączyła się do zabawy tworząc superszybki pociąg sunący przez cały hol.

Dziękujemy Panu Dyrektorowi za Mela :-), koleżankom: Dorocie Artysiewicz, Joannie Fiłończuk, uczniom klasy 3l i pracownikom obsługi za pomoc w czasie dekorowania holu szkoły. Dziękujemy chłopcom od sprzętu nagłośnieniowego, a wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie, szczególnie tym, którzy w czynny sposób przyłączyli się do upamiętnienia tego dnia oraz wspólnej edukacyjnej zabawy Śmiech

ORGANIZATORZY:
Joanna Sołowianowicz