Dzień Irlandii Północnej w PG 18

front“Hands Across the Divide –

Ręce ponad podziałem”

Dnia 20 maja 2013 r. odbył się w naszej szkole DZIEŃ IRLANDII PÓŁNOCNEJ. Hasłem przewodnim imprezy było motto: „Hands Across the Divide – Ręce ponad podziałem” nawiązujące do trudnych relacji narodowościowo-religijnych między Brytyjczykami a Irlandczykami w Ulsterze. Dzień ten miał też na celu propagowanie idei tolerancji i poszanowania dla odmienności kulturowej drugiego człowieka – często własnego sąsiada.

W holu podziwiać można było murale pacyfistyczne propagujące pokój między zwaśnionymi społecznościami. Niektóre murale okazały się być prawdziwymi arcydziełami, godnymi umieszczenia na prawdziwych murach i ścianach domów w Belfaście lub Londonderry/Derry.

Można było również obejrzeć plakaty prezentujące Irlandię Północną, plansze przedstawiające historię obu Irlandii oraz piękne i ciekawe, warte odwiedzenia miejsca w Ulsterze.

Tradycyjnie odbył się też kulturoznawczy konkurs wiedzowy. Uczniowie mogli się wykazać wiedzą także w drużynowych konkursach układankowych – należało wybrać miejsca związane z Irlandią Północną, „skomponować” słynne śniadanie północnoirlandzkie „Ulster Fry” oraz ułożyć legendarnego Titanica.

Otworzyliśmy też kawiarenkę „Pod Białym Gołąbkiem”, w której zakupić można było słodkości wg tradycyjnych przepisów brytyjsko-irlandzkich. Zebrana kwota została przeznaczona na cel charytatywny.

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i przyłączenie się do obchodów tego dnia.

Niech motto „Dnia Irlandii Północnej” będzie zawsze aktualne nie tylko w każdym kraju świata, ale przede wszystkim na własnym podwórku.

<<<GALERIA>>>

ORGANIZATORZY:

Joanna Sołowianowicz

Grażyna Nieścior

Nagrody ufundowała Rada Rodziców i wydawnictwo Macmillan.

macmillan