ZSP nr 5 w BIAŁYMSTOKU

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Białymstoku ul. Magnoliowa 13

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
BIBLIOTEKA >>> Aktualności
Akcje

„Loteria bałwankowa”

Drukuj

balwanek

final

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS I

Drukuj

front2226 grudnia 2018r. – dokonano uroczystego przyjęcia w poczet czytelników biblioteki szkolnej uczniów klas I szkoły podstawowej. Tego zadania dopilnował pisarz, w którego rolę wcieliła się p. Mirosława Pawelska. Pierwszoklasiści mogli po raz pierwszy zwiedzić bibliotekę, zapoznać się z zasadami jej funkcjonowania. Dodatkowo złożyli przysięgę dbania o książki, jak też po raz pierwszy skorzystali z wypożyczalni w bibliotece szkolnej. Nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe imienne zakładki i drobne upominki.  

Największą atrakcją dla dzieci było dekorowanie ciasteczek kolorowym lukrem według własnego pomysłu, które można było na koniec zjeść. Ciastka były pyszne, a dzieci zadowolone. Zapraszamy nowych czytelników do częstego korzystania z zasobów biblioteki.

<<<galeria>>>

Nauczyciele Bibliotekarze

 

MIĘDZYSZKOLNA GRA EDUKACYJNA „RÓŻNE OBLICZA NIEPODLEGŁOŚCI”

Drukuj

front gra27 listopada 2018r. w SP nr 43 nadal świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj Niepodległości, tym razem w czasie Międzyszkolnej Gry Edukacyjnej, której głównym celem było kształtowanie postaw patriotycznych poprzez naukę i zabawę. Grupa uczniów klasy Va pod opieką p,. Barbary Szymańskiej wzięła udział w tej grze.

Uczestnicy Gry Niepodległościowej musieli przejść przez 6 punktów o następujących nazwach:

 • „Ludzie”,
 • „Wydarzenia”,
 • „Godło”,
 • „Flaga”,
 • „Hymn”,
 • „Pieśni”;

gdzie uczniowie musieli wykonać przeróżne zadania, które wymagały one od nich nie tylko wiedzy, ale umiejętności czytania ze zrozumieniem, słuchania, a przede wszystkim pracy w grupie.

Finałem spotkania było ułożenie przez każdy z zespołów mapy Polski z puzzli, które uczniowie otrzymywali po zaliczeniu zadań w każdym punkcie Gry. Przed rozdaniem nagród wszyscy uczestnicy oraz ich opiekunowie mogli obejrzeć przedstawienie w wykonaniu szkolnego zespołu ABRAKADABRA.

Nasi reprezentanci najszybciej przeszli grę, ale nie liczyło się miejsce tylko dobra zabawa. Zwycięzcami byli wszyscy uczestnicy Gry, dlatego też na zakończenie spotkania każdy z nich otrzymał nagrody.

 <foto1>  <foto2>  <foto3>  <foto4>

Nauczyciele Bibliotekarze

 

KONKURS PLASTYCZNO – TECHNICZNYM PT.: „BOGOWIE GRECCY

Drukuj

frontDSC0608323 listopada 2018 r w bibliotece szkolnej nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Bogowie Greccy”. W konkursie wzięli uczniowie klasy Va, którzy mieli za zadanie wykonać postać wybranego boga greckiego. Najlepsze prace wykonały Karolina Dziejma i Oliwia Miksza; za które otrzymały książki i pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy.

<<foto>>

Nauczyciele Bibliotekarze.

 

Marchewka zamiast… papierosa!

Drukuj

front215.11.2018r. po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia, który przebiegał w naszej szkole pod hasłem: „To lepsze niż papieros”.

W holu szkoły jak co roku witała uczniów surowa marchewka (10 kg marchwi, które przygotowały panie kucharki), zniknęło w mgnieniu oka! Uczniowie mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia oraz wziąć udział w dyskotece podczas długiej przerwy.

<<galeria>>

Nauczyciele bibliotekarze

 

KONKURS RECYTATORSKI „MOJA OJCZYZNA”

Drukuj

front115 listopada 2018 r. nauczyciele bibliotekarze zaprosili naszych przedszkolaków do konkursu recytatorskiego. Z okazji 100-lecia niepodległości dzieci miały za zadanie przygotować wiersz o tematyce patriotycznej. W konkursie recytatorskim pt. „Moja Ojczyzna”; wzięło udział czternaścioro przedszkolaków. Nagrodzono wszystkich uczestników upominkami, a nagrody główne zdobyli:

 • I miejsce – Tosia Wiśniewska i Pola Michałowska;
 • II miejsce –Dawid Zarzecki;
 • III miejsce – Natalia Pietryczak i Anastazja Bałdyga.

Gratulujemy dzieciom i dziękujemy opiekunom grup za przygotowanie swoich podopiecznych do konkursu.

<<galeria>>

Nauczyciele Bibliotekarze

 

KONKURS PRZEBIERAŃCÓW ZA SŁODZIAKA

Drukuj

front ww19 października 2018 roku nauczyciele bibliotekarze przy pomocy nauczycieli klas kształcenia zintegrowanego przygotowali konkurs przebierańców w trakcie którego za najlepsze przebranie za wybranego słodziaka można było dostać maskotkę niezwykłego słodziaka – grającego wcześniej w przedstawieniu oraz pamiątkowy dyplom. Do konkursu przystąpiło ponad czterdzieścioro dzieci. Po konkursie odbył się „Słodziakowy bal przebierańców”. Wszyscy super się bawili.

 

<galeria>

Nauczyciele Bibliotekarze

 

„O CZYM WIEDZĄ SŁODZIAKI” - PRZEDSTAWIENIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Drukuj

front slodz18 października 2018 roku nauczyciele bibliotekarze zaprosili dzieci klas I i II do biblioteki szkolnej; gdzie p. Dorota Artysiewicz wraz z młodzieżą klas 3 gimnazjum przygotowała jednoaktowy spektakl pt.: „O czym wiedzą Słodziaki”.

Sztuka została napisana przez nauczyciela języka polskiego Mirosławę Pawelską, aktorami były maskotki słodziaków i dodatkowo maskotka – mucha Henryka. Akcja sztuki dzieje się w lesie na polanie w kraju, który obchodzi 100-lecie Niepodległości. Przedstawienie obok walorów artystycznych miało również przesłanie edukacyjne i patriotyczne.

Podczas przedstawienia nawiązała się interakcja aktorów z widownią (uczniowie klas 1 i 2 wspólnie śpiewali Mazurek Dąbrowskiego i recytowali wiersz „Kto Ty jesteś?). Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało balonik w barwach narodowych, który mogło same nadmuchać. Zabawa była przednia.      

 <<<galeria>>>

Nauczyciele Bibliotekarze

 

Piknik Niepodległości – Październik 2018

Drukuj

piknik pilogo niepodlZ okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości postanowiliśmy zorganizować imprezę, która zintegrowałaby wszystkie szkoły podstawowe, znajdujące sięna osiedlu Słoneczny Stok. Chcieliśmy, aby impreza miała charakter i godny, i radosny jednocześnie, więc doszliśmy do wniosku, że urządzimy … Piknik Niepodległościowy. 17.10.2018 r. do amfiteatru na osiedlu „Zielone Wzgórza” zaprosiliśmy przedstawicieli ze Szkół Podstawowych nr 43, 44, i 49, by wspólnie świętować ten niezwykły jubileusz. Uczniom towarzyszyli Dyrektorzy placówek.

Dzieci miały za zadanie przygotować się do mini zawodów sportowych i 3 konkursów: na prezentację transparentu z hasłem patriotycznym, na najlepsze wykonanie pieśni patriotycznej, na przebranie i ucharakteryzowanie jednej osoby na Józefa Piłsudskiego. Piknik rozpoczął się odśpiewaniem przez wszystkich ulubionej pieśni Marszałka Józefa Piłsudskiego pt. „Pierwsza Brygada”. Potem przyszedł czas na prezentację każdej ze szkół. Na scenie pojawiły się transparenty nawiązujące do Święta Odzyskania Niepodległości, wystąpili chłopcy przebrani za Józefa Piłsudskiego (jeden z uczniów z SP nr 43 miał nawet drewnianego konika – nawiązanie do Kasztanki Marszałka), a także zaprezentowały się całe grupy, śpiewające wybraną pieśń patriotyczną (żadna się nie powtórzyła). Później dzieci wzięły udział w różnych konkurencjach sportowych, przygotowanych przez naszych nauczycieli WF. Po części konkursowej uczestnicy Pikniku mieli możliwość pomalowania twarzy na biało – czerwono, dekorowania ciasteczek w kolorach narodowych oraz spróbowania smakowitej grochówki – specjalnie ugotowanej przez nasze szkolne kucharki. Wygrani byli wszyscy uczestnicy Pikniku, dlatego też na zakończenie imprezy wszyscy zostali nagrodzeni słodkimi niespodziankami.

Nasze spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem także wśród mieszkańców osiedla, którzy przychodzili, siadali na ławkach amfiteatru i wspólnie z uczniami śpiewali pieśni patriotyczne.

Piknik Niepodległościowy został zorganizowany przy współpracy ze SM „Słoneczny Stok”, a w ramach współpracy między szkołami – imprezę poprowadziła nauczycielka z SP nr 43.

Organizatorzy

 

ŚWIĘTO GRUSZKI W BIBLIOTECE

Drukuj

front c11.10.2018r. wszyscy pracownicy i uczniowie naszego zespołu mogli wziąć udział w ustanowionym przez nas Dniu Gruszki. W bibliotece czekały na gości różne smakołyki: ciasta, babeczki, i inne pyszności z gruszkami. Uczestnicy akcji mogli spróbować jak smakuje sok gruszkowy. Natomiast wypożyczeniom książek również towarzyszyła gruszka; każdy, kto skorzystał z księgozbioru, otrzymał od nas ten pyszny owoc. Dodatkowe ciastko można było zdobyć rozwiązując łamigłówki niepodległościowe, wielu uczniów sprawdziło swoje możliwości.

W sumie tego dnia podczas akcji wypożyczyliśmy książki 82 osobom, które w sumie wypożyczyły 86 książek, natomiast czytelnię odwiedziło około 200 osób. Na zdrowie!

<foto1>  <foto2>  <foto3>  <foto4>  <foto5>  <foto6>

Nauczyciele Bibliotekarze

 


Strona 3 z 14

Krótko

Nasz patron
Stefan Batory (węg. Báthory István, ur. 27 września 1533 w Szilágysomlyó, zm. 12 grudnia 1586 w Grodnie) – książę siedmiogrodzki od 1571, król Polski i wielki książę litewski od 1576, po ślubie (w tym samym roku) z Anną Jagiellonką, córką Zygmunta I Starego. Przez wielu historyków uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich królów elekcyjnych.