ZSP nr 5 w BIAŁYMSTOKU

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Białymstoku ul. Magnoliowa 13

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
BIBLIOTEKA >>> Aktualności
Akcje

KONKURS NA RZETELNEGO CZYTELNIKA – ZNAMY WYNIKI!

Drukuj

front konkursPrzez cały I semestr trwał konkurs promujący czytelnictwo wśród naszych uczniów, którego celem było znalezienie Najlepszego Rzetelnego Czytelnika PG nr 18. <<powiększ foto>>

Udało się konkurs rozstrzygnąć i oto wyniki:

1. miejsce wśród klas I zajęła Dominika Ostapczuk z kl. I L,

1. miejsce wśród klas II zajęła Aleksandra Woźniewska z kl. II C,

1. miejsce wśród klas III zajęła Wiktoria Jastrzębska z kl. III B.

Serdecznie gratulujemy Dziewczętom i życzymy dalszych sukcesów! Wszystkim przypominamy, że w 2. semestrze konkurs na „Najlepszego Rzetelnego Czytelnika PG nr 18” jest kontynuowany i każdy ma szansę go wygrać. Wystarczy tylko wypożyczać książki w naszej bibliotece i je czytać. Zapraszamy.

Nauczyciele bibliotekarze

 

Walentynki na słodko! :) 2017

Drukuj

frontDSC0544214.02.2017r. w naszej bibliotece zorganizowaliśmy Kawiarnię Walentynkową w której można było spróbować pysznych domowych ciast i ciasteczek, a nawet gofrów pieczonych na miejscu przez p. Elę Borek. A wszystko w związku z Dniem Zakochanych. Degustowanie łakoci nie przeszkadzało w wypożyczaniu książek. Każdy, kto skorzystał tego dnia z wypożyczalni, otrzymywał słodkie „małe co nieco”. W związku z akcją naszą Kawiarenkę tego dnia odwiedziło 63 osoby.

Ze względu na to, że zostało nam jeszcze „małe co nieco”, akcja objęła wypożyczających książki 15.02.2017r.W sumie z wypożyczalni skorzystały 82 osoby. <foto1>  <foto2>  <foto3>  <foto4>  <foto5>  <foto6>  <foto7>  <foto8>

Nauczyciele bibliotekarze

 

Loteria bałwankowa 2016/2017

Drukuj

frontDSC05438Od 12.12.2016r. do 5.01.2017r. trwała akcja czytelnicza pod hasłem „Loteria bałwankowa”. Naszych uczniów witał w bibliotece bałwanek adwentowy. Młodzież wypożyczała książki i losowała kupony, za którymi kryły się różne niespodzianki (słodycze ufundowała Rada Rodziców PG nr 18, natomiast nagrody rzeczowe – prywatni sponsorzy).

Z loterii skorzystało 738 uczniów, którzy wypożyczyli 962 książek.

foto1    foto2

Nauczyciele bibliotekarze

 

Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza 2016

Drukuj

frontDSC05421W związku z tym, że rok 2016 został poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi i jego twórczości, w grudniu w naszej bibliotece zorganizowaliśmy konkurs wiedzy o twórcy „Trylogii”.

Uczniowie mieli za zadanie rozwiązanie testu pt. „CV Henryka Sienkiewicza”, uzupełnienie krzyżówki, której hasłami były przede wszystkim tytuły utworów pisarza, a także zmierzyć się z wykreślanką. Oto wyniki:

I miejsce – Katarzyna Borowska z kl. III A,

II miejsce – Wiktoria Klepacka z kl. III A,

III miejsce – Aleksandra Woźniewska z kl. II C.

Wyróżnienia: Paulina Jałoza z kl. II C, Martyna Kamińska z kl. III B, Dorota Busłowska z kl. II B, Alicja Stocka z kl. II A.

<foto1>  <foto2>  <foto3>  <foto4>  <foto5>  <foto6

Gratulujemy! Nauczyciele bibliotekarze

 

Konkurs plastyczny „Na pograniczu kultur” – wyniki 2016

Drukuj

frontDSC05420W październiku został przeprowadzony konkurs plastyczny w ramach projektu „Kalejdoskop kultur Podlasia”. W grudniu Komisja, której przewodniczył Dyrektor szkoły p. Dariusz Mierzyński, wyłoniła laureatów. Oto wyniki:

I miejsce – Wiktoria Wojciulik i Monika Kuźmierowska z kl. I A,

II miejsce – Weronika Kieżel i Martyna Puchacz z kl. II K,

III miejsce – Alicja Stocka, Natalia Kryńska i Gabriela Boska z kl. II A.

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkich zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach bibliotecznych! 

<foto1>  <foto2>  <foto3>  <foto4>

Nauczyciele bibliotekarze

 

Sukces naszej biblioteki - Librarium Primum po raz 3.! 2016

Drukuj

logo1frontDSC054065 grudnia 2016r. przyznano nam po raz trzeci z rzędu honorowy tytuł Librarium Primum. Odbyło się to w czasie konferencji, zorganizowanej w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku i podsumowującej obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w roku 2016. Ten konkurs na najciekawsze działania biblioteczne miał zasięg wojewódzki, ale rozstrzygała go Kapituła złożona z nauczycieli bibliotekarzy z całej Polski. Dzięki naszym wysiłkom staliśmy się po raz 3. „Najlepszą z Najlepszych Bibliotek Szkolnych” w województwie podlaskim, a najlepszą w Białymstoku.<<zobacz foto>>

W naszym gimnazjum obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek szkolnych przebiegały pod hasłem „Kalejdoskop kultur Podlasia”. Dzięki wystawie, warsztatom, konkursom mogłyśmy w bibliotece przybliżyć uczniom specyfikę regionu, w którym mieszkają. W roku 2014 otrzymałyśmy tytuł „Librarium Primum” za akcje promujące Rok Oskara Kolberga, a w 2015 za działania przebiegające pod hasłem „Różne oblicza teatru” (rok 2015 ogłoszono Rokiem Teatru).

Opis wszystkich naszych działań można znaleźć na stronie PG nr 18 w zakładce „Biblioteka”/Aktualności.

 

Kiermasz Taniej Książki z Tuliszkowa 2016

Drukuj

frontDSC053461.12.2016r. odbył się w holu głównym „Kiermasz Taniej Książki z Tuliszkowa”. Przygotowaliśmy go z myślą o rodzicach, którzy tego dnia przychodzili do szkoły na zebrania z wychowawcami klas, oraz o pracownikach szkoły. Można było zakupić książki o różnorodnej treści. Największą popularnością cieszyły się książki dla najmłodszych i propozycje kulinarne. Bezgotówkowy bonus ze sprzedaży książek został przeznaczony na zakup nowości czytelniczych.

Dziękujemy Dorocie i Weronice Busłowskim z kl. II B za pomoc i czas poświęcony akcji. foto1 foto2   foto3

Nauczyciele bibliotekarze

 

Dżemoday w naszej bibliotece! 2016

Drukuj

frontDSC053351.12.2016r. upłynął w naszej bibliotece w słodkiej atmosferze, ponieważ po raz kolejny uczniowie mogli wziąć udział w akcji czytelniczej „Dżemoday”. Jest częścią projektu „Przez żołądek… do książki!”, który od kilku lat realizujemy w PG nr 18. Na młodzież czekały bułeczki posmarowane przeróżnymi dżemami. Okazało się, że najczęściej uczniowie wybierali te posmarowane konfiturą truskawkową. Degustacji towarzyszyło, oczywiście, wypożyczanie książek. Każdy uczeń, który wypożyczył pozycję popularno-naukową, otrzymywał witaminowe cukierki. Akcja zakończyła się 2.12.2016r..:)

<foto1>  <foto2>  <foto3>  <foto4>  <foto5>  <foto6>

Nauczyciele bibliotekarze

 

Współpraca z nauczycielami - Wystawa „Memento mori ...” i wycieczka do Zwierek

Drukuj

frontDSC05270Wystawa „Memento mori – białostockie nekropolie” pojawiła się w holu głównym szkoły w połowie października i nawiązywała do realizowanego przez naszą bibliotekę projektu „Kalejdoskop kultur Podlasia”. Pomysł propagowania naszej małej ojczyzny spodobał się nauczycielowi historii, uczącemu w naszym gimnazjum. Młodzież mogła zobaczyć zdjęcia prezentujące następujące cmentarze: rzymsko – katolicki, prawosławny, żydowski, ewangelicki, a także fotografie uwieczniające miejsca pamięci. Najważniejsze przesłanie ekspozycji można zamknąć w jednym zdaniu: w naszym regionie żyją ludzie różnych wyznań i dlatego szacunek oraz otwartość na innych powinna być cechą każdego kolejnego pokolenia.

Również w październiku odbyła się wycieczka do Zwierek, podczas której uczniowie mogli nie tylko odetchąć od trudów dnia codziennego, ale i podziwiać miejsca święte.

Dziękujemy p. Mirosławie Kalinie za współpracę i przygotowanie wystawy, a księdzu Mariuszowi Romańczukowi za zorganizowanie wycieczki do Zwierek (zdjęcia na stronie głównej).

  <foto1>  <foto2>  <foto3>   <foto4>

Nauczyciele bibliotekarze

 

Warsztaty pisania ikon 2016

Drukuj

frontDSC052043.11.2016r. odbyły się w naszej szkole warsztaty pisania ikon, które poprowadził konserwator ikon, pracownik Muzeum Ikon w Supraślu – p. Jan Grigoruk.

Dlaczego ikony się pisze? Bo tworzą wyobrażenie historii świętej tak samo jak Pismo Święte. Różnica polega na tym, że Biblia wykorzystuje słowo, a ikona – kolor i linie.

W czasie spotkania młodzież mogła dowiedzieć się, czym są ikony i jakimi zasadami kierują się osoby je piszące. Okazało się, że wyobrażenie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne lub liturgiczno-symboliczne od wieków powstają w taki sam sposób i przy użyciu takich samych, naturalnych, substancji, które człowiek może znaleźć w przyrodzie. Uczniowie poznali także symbolikę kolorów umieszczanych na ikonach, gestów świętych postaci, znaków.

Wszystkie te informacje przekonały młodych ludzi, że ikona jest pośrednikiem między światem duchowym i ludzkim, a jej niezmienność zapewnia człowiekowi poczucie bezpieczeństwa we współczesnym świecie. Ze względów organizacyjnych spotkanie – zamiast w październiku – odbyło się w listopadzie.

 foto1   foto2    foto3    foto4   foto5    foto6    foto7

 


Strona 8 z 14