niedziela, 19 lutego 2017 12:01
Krzysztof KLem
14.02.2017r. w naszej bibliotece zorganizowaliśmy Kawiarnię Walentynkową w której można było spróbować pysznych domowych ciast i ciasteczek, a nawet gofrów pieczonych na miejscu przez p. Elę Borek. A wszystko w związku z Dniem Zakochanych. Degustowanie łakoci nie przeszkadzało w wypożyczaniu książek. Każdy, kto skorzystał tego dnia z wypożyczalni, otrzymywał słodkie „małe co nieco”. W związku z akcją naszą Kawiarenkę tego dnia odwiedziło 63 osoby.
Ze względu na to, że zostało nam jeszcze „małe co nieco”, akcja objęła wypożyczających książki 15.02.2017r.W sumie z wypożyczalni skorzystały 82 osoby. <> <> <> <> <> <> <> <>
Nauczyciele bibliotekarze
poniedziałek, 23 stycznia 2017 12:50
Krzysztof KLem
Od 12.12.2016r. do 5.01.2017r. trwała akcja czytelnicza pod hasłem „Loteria bałwankowa”. Naszych uczniów witał w bibliotece bałwanek adwentowy. Młodzież wypożyczała książki i losowała kupony, za którymi kryły się różne niespodzianki (słodycze ufundowała Rada Rodziców PG nr 18, natomiast nagrody rzeczowe – prywatni sponsorzy).
Z loterii skorzystało 738 uczniów, którzy wypożyczyli 962 książek.
Nauczyciele bibliotekarze
sobota, 07 stycznia 2017 17:15
Krzysztof KLem
W związku z tym, że rok 2016 został poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi i jego twórczości, w grudniu w naszej bibliotece zorganizowaliśmy konkurs wiedzy o twórcy „Trylogii”.
Uczniowie mieli za zadanie rozwiązanie testu pt. „CV Henryka Sienkiewicza”, uzupełnienie krzyżówki, której hasłami były przede wszystkim tytuły utworów pisarza, a także zmierzyć się z wykreślanką. Oto wyniki:
I miejsce – Katarzyna Borowska z kl. III A,
II miejsce – Wiktoria Klepacka z kl. III A,
III miejsce – Aleksandra Woźniewska z kl. II C.
Wyróżnienia: Paulina Jałoza z kl. II C, Martyna Kamińska z kl. III B, Dorota Busłowska z kl. II B, Alicja Stocka z kl. II A.
<> <> <> <> <> <>
Gratulujemy! Nauczyciele bibliotekarze
sobota, 07 stycznia 2017 17:10
Krzysztof KLem
W październiku został przeprowadzony konkurs plastyczny w ramach projektu „Kalejdoskop kultur Podlasia”. W grudniu Komisja, której przewodniczył Dyrektor szkoły p. Dariusz Mierzyński, wyłoniła laureatów. Oto wyniki:
I miejsce – Wiktoria Wojciulik i Monika Kuźmierowska z kl. I A,
II miejsce – Weronika Kieżel i Martyna Puchacz z kl. II K,
III miejsce – Alicja Stocka, Natalia Kryńska i Gabriela Boska z kl. II A.
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkich zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach bibliotecznych!
<> <> <> <>
Nauczyciele bibliotekarze
środa, 14 grudnia 2016 13:54
Krzysztof KLem
 5 grudnia 2016r. przyznano nam po raz trzeci z rzędu honorowy tytuł Librarium Primum. Odbyło się to w czasie konferencji, zorganizowanej w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku i podsumowującej obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w roku 2016. Ten konkurs na najciekawsze działania biblioteczne miał zasięg wojewódzki, ale rozstrzygała go Kapituła złożona z nauczycieli bibliotekarzy z całej Polski. Dzięki naszym wysiłkom staliśmy się po raz 3. „Najlepszą z Najlepszych Bibliotek Szkolnych” w województwie podlaskim, a najlepszą w Białymstoku.<<>>
W naszym gimnazjum obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek szkolnych przebiegały pod hasłem „Kalejdoskop kultur Podlasia”. Dzięki wystawie, warsztatom, konkursom mogłyśmy w bibliotece przybliżyć uczniom specyfikę regionu, w którym mieszkają. W roku 2014 otrzymałyśmy tytuł „Librarium Primum” za akcje promujące Rok Oskara Kolberga, a w 2015 za działania przebiegające pod hasłem „Różne oblicza teatru” (rok 2015 ogłoszono Rokiem Teatru).
Opis wszystkich naszych działań można znaleźć na stronie PG nr 18 w zakładce „Biblioteka”/Aktualności.
środa, 14 grudnia 2016 13:43
Krzysztof KLem
1.12.2016r. odbył się w holu głównym „Kiermasz Taniej Książki z Tuliszkowa”. Przygotowaliśmy go z myślą o rodzicach, którzy tego dnia przychodzili do szkoły na zebrania z wychowawcami klas, oraz o pracownikach szkoły. Można było zakupić książki o różnorodnej treści. Największą popularnością cieszyły się książki dla najmłodszych i propozycje kulinarne. Bezgotówkowy bonus ze sprzedaży książek został przeznaczony na zakup nowości czytelniczych.
Dziękujemy Dorocie i Weronice Busłowskim z kl. II B za pomoc i czas poświęcony akcji.
Nauczyciele bibliotekarze
piątek, 02 grudnia 2016 14:20
Krzysztof KLem
1.12.2016r. upłynął w naszej bibliotece w słodkiej atmosferze, ponieważ po raz kolejny uczniowie mogli wziąć udział w akcji czytelniczej „Dżemoday”. Jest częścią projektu „Przez żołądek… do książki!”, który od kilku lat realizujemy w PG nr 18. Na młodzież czekały bułeczki posmarowane przeróżnymi dżemami. Okazało się, że najczęściej uczniowie wybierali te posmarowane konfiturą truskawkową. Degustacji towarzyszyło, oczywiście, wypożyczanie książek. Każdy uczeń, który wypożyczył pozycję popularno-naukową, otrzymywał witaminowe cukierki. Akcja zakończyła się 2.12.2016r..:)
<> <> <> <> <> <>
Nauczyciele bibliotekarze
poniedziałek, 14 listopada 2016 11:14
Krzysztof KLem
Wystawa „Memento mori – białostockie nekropolie” pojawiła się w holu głównym szkoły w połowie października i nawiązywała do realizowanego przez naszą bibliotekę projektu „Kalejdoskop kultur Podlasia”. Pomysł propagowania naszej małej ojczyzny spodobał się nauczycielowi historii, uczącemu w naszym gimnazjum. Młodzież mogła zobaczyć zdjęcia prezentujące następujące cmentarze: rzymsko – katolicki, prawosławny, żydowski, ewangelicki, a także fotografie uwieczniające miejsca pamięci. Najważniejsze przesłanie ekspozycji można zamknąć w jednym zdaniu: w naszym regionie żyją ludzie różnych wyznań i dlatego szacunek oraz otwartość na innych powinna być cechą każdego kolejnego pokolenia.
Również w październiku odbyła się wycieczka do Zwierek, podczas której uczniowie mogli nie tylko odetchąć od trudów dnia codziennego, ale i podziwiać miejsca święte.
Dziękujemy p. Mirosławie Kalinie za współpracę i przygotowanie wystawy, a księdzu Mariuszowi Romańczukowi za zorganizowanie wycieczki do Zwierek (zdjęcia na stronie głównej).
<> <> <> <>
Nauczyciele bibliotekarze
środa, 09 listopada 2016 21:04
Krzysztof KLem
3.11.2016r. odbyły się w naszej szkole warsztaty pisania ikon, które poprowadził konserwator ikon, pracownik Muzeum Ikon w Supraślu – p. Jan Grigoruk.
Dlaczego ikony się pisze? Bo tworzą wyobrażenie historii świętej tak samo jak Pismo Święte. Różnica polega na tym, że Biblia wykorzystuje słowo, a ikona – kolor i linie.
W czasie spotkania młodzież mogła dowiedzieć się, czym są ikony i jakimi zasadami kierują się osoby je piszące. Okazało się, że wyobrażenie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne lub liturgiczno-symboliczne od wieków powstają w taki sam sposób i przy użyciu takich samych, naturalnych, substancji, które człowiek może znaleźć w przyrodzie. Uczniowie poznali także symbolikę kolorów umieszczanych na ikonach, gestów świętych postaci, znaków.
Wszystkie te informacje przekonały młodych ludzi, że ikona jest pośrednikiem między światem duchowym i ludzkim, a jej niezmienność zapewnia człowiekowi poczucie bezpieczeństwa we współczesnym świecie. Ze względów organizacyjnych spotkanie – zamiast w październiku – odbyło się w listopadzie.
|
|