ZSP nr 5 w BIAŁYMSTOKU

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Białymstoku ul. Magnoliowa 13

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
BIBLIOTEKA >>> Aktualności >>> Nasi uczniowie na spektaklu w BTL-U

Nasi uczniowie na spektaklu w BTL-U

Drukuj

DSC04603front13.11.2015r. uczniowie klasy III L wraz z opiekunami udali się na spektakl pt.„Pięcioksiąg Izaaka” bułgarskiego pisarza Angela Wagensteina, wyreżyserowany przez Wojciecha Kobrzyńskiego. Bohaterem przedstawienia jest Żyd - Izaak Jakub Blumenfeld, który przeżył dwie wojny światowe, trzy obozy koncentracyjne i był obywatelem pięciu ojczyzn.

Spektakl zaczyna się od symbolicznej „pogoni” głównego bohatera za minionym życiem. Potem, w czasie rozmowy z Bogiem, Izaak wspomina swoje losy, ukryte – jak się okazało – w pięciu walizkach. W sposób przyjazny dla widza (z dystansem i humorem), bez epatowania okrucieństwem zdarzeń, opowiada o swoim udziale najpierw w pierwszej wojnie światowej, a potem tej najtragiczniejszej - drugiej wojnie światowej, podczas której musiał zmierzyć się z Holocaustem, obozami koncentracyjnymi i śmiercią bliskich. Mimo ogromu przeżytych nieszczęść i samotności Izaak stara się zachować optymizm: „Skoro życie dane nam jest, by żyć, będziemy żyć, nie ma co.”

Warto było obejrzeć ten spektakl. Polecamy go każdemu. Nie tylko ze względu na tematykę, ale i muzykę graną na żywo (skomponowaną przez Krzysztofa Dziermę), scenografię autorstwa Wiesława Jurkowskiego, i – oczywiście – fantastyczną grę aktorów: Zbigniewa Litwińczuka (jako Izaaka Jakuba Blumenfelda), Alicji Bach, Izabeli Marii Wilczewskiej, Artura Dwulita, Mirosława Janczuka, Jana Mlejneka, Krzysztofa Pilata, Pawła S. Szymańskiego, Mateusza Smacznego.

<foto1>   <foto2>

Joanna Fiłończuk i Dorota Artysiewicz