ZSP nr 5 w BIAŁYMSTOKU

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Białymstoku ul. Magnoliowa 13

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
BIBLIOTEKA >>> Aktualności
Akcje

Kawiarnia Walentykowa w szkolnej bibliotece 2016

Drukuj

front wa 201615.02.2016r. po raz kolejny w naszej bibliotece uruchomiliśmy Kawiarenkę Walentynkową, w której można było spróbować pysznych domowych ciast i ciasteczek. A wszystko w związku z Dniem Zakochanych :))). Degustowanie łakoci nie przeszkadzało w wypożyczaniu książek. Każdy, kto skorzystał tego dnia z wypożyczalni, otrzymywał słodkie „małe co nieco”. Bibliotekę 15.02.2016r. odwiedziło w sumie 152 osoby: 112 skorzystało z kawiarni, a 40 z wypożyczalni.

 galeria1
<kliknij>

Nauczyciele bibliotekarze

 

Na słodko w bibliotece szkolnej, czyli Dżemoday 2015

Drukuj

frontZaczęło się od ankiety na ulubiony przez uczniów dżem. Niekwestionowanym zwycięzcą okazał się ten z truskawek. Na drugim miejscu uplasował się dżemik z malin, potem z wiśni, czarnej porzeczki, brzoskwiń i jabłek.

26.i 27. 11.2015r. w szkolnej bibliotece dzieci mogły spróbować wskazanych przez siebie dżemów, którymi zostały posmarowane świeże bułeczki.

Tej degustacji towarzyszyło, oczywiście, wypożyczanie książek. Także „na słodko”: każdy uczeń, który w ciągu tych dwóch dni wypożyczył książkę popularno-naukową otrzymywał witaminowe cukierki.:)

 

<<<<Galeria>>>

 

Lepiej się bawić niż palić! 2015

Drukuj

frontDSC04635Po raz kolejny 19.11.2015r. zorganizowaliśmy w Międzynarodowym Dniu Rzucania Palenia akcję pod hasłem „To lepsze niż papieros”. O akcji informowała tablica z plakatami o rzucaniu palenia (teksty w różnych językach) oraz dekoracja holu głównego: wielkie, papierowe marchewki, zdobiące kolumny korytarza. W miskach czekały na chętnych świeże marchewki: kto chciał, mógł się nimi częstować. W czasie pierwszej długiej przerwy odbył się konkurs na jedzenie marchewki na czas. Wygrał Jakub Kobosko – uczeń klasy III L – wystarczyły mu 52 sekundy, żeby pokonać innych uczestników- przedstawicieli każdej klasy, uczącej się w naszym gimnazjum. Potem holem zawładnął taniec – przy muzyce uczniowie mogli się bawić przez dwie długie przerwy.

Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły mogli także zajadać się jabłkami, przekazanymi do naszej szkoły przez Agencję Rynku Rolnego, która interwencyjnie skupiła je od polskich sadowników. Owoce – do wyczerpania zapasów - będą wystawiane w holu głównym naszego gimnazjum, by wszyscy mogli z nich korzystać. Na zdrowie! :)

<<<<galeria>>>>

Nauczyciele bibliotekarze, opiekunowie SU

 

Nasi uczniowie na spektaklu w BTL-U

Drukuj

DSC04603front13.11.2015r. uczniowie klasy III L wraz z opiekunami udali się na spektakl pt.„Pięcioksiąg Izaaka” bułgarskiego pisarza Angela Wagensteina, wyreżyserowany przez Wojciecha Kobrzyńskiego. Bohaterem przedstawienia jest Żyd - Izaak Jakub Blumenfeld, który przeżył dwie wojny światowe, trzy obozy koncentracyjne i był obywatelem pięciu ojczyzn.

Spektakl zaczyna się od symbolicznej „pogoni” głównego bohatera za minionym życiem. Potem, w czasie rozmowy z Bogiem, Izaak wspomina swoje losy, ukryte – jak się okazało – w pięciu walizkach. W sposób przyjazny dla widza (z dystansem i humorem), bez epatowania okrucieństwem zdarzeń, opowiada o swoim udziale najpierw w pierwszej wojnie światowej, a potem tej najtragiczniejszej - drugiej wojnie światowej, podczas której musiał zmierzyć się z Holocaustem, obozami koncentracyjnymi i śmiercią bliskich. Mimo ogromu przeżytych nieszczęść i samotności Izaak stara się zachować optymizm: „Skoro życie dane nam jest, by żyć, będziemy żyć, nie ma co.”

Warto było obejrzeć ten spektakl. Polecamy go każdemu. Nie tylko ze względu na tematykę, ale i muzykę graną na żywo (skomponowaną przez Krzysztofa Dziermę), scenografię autorstwa Wiesława Jurkowskiego, i – oczywiście – fantastyczną grę aktorów: Zbigniewa Litwińczuka (jako Izaaka Jakuba Blumenfelda), Alicji Bach, Izabeli Marii Wilczewskiej, Artura Dwulita, Mirosława Janczuka, Jana Mlejneka, Krzysztofa Pilata, Pawła S. Szymańskiego, Mateusza Smacznego.

<foto1>   <foto2>

Joanna Fiłończuk i Dorota Artysiewicz

 

Prezydent dziękuje PG nr 18

Drukuj

logo prezOtrzymaliśmy podziękowanie z kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za przyłączenie się we wrześniu 2015r. do ogólnopolskiej akcji czytania „Lalki” Bolesława Prusa.

Przypomnijmy: 7.09.2015r. w akcji „Narodowego Czytania” w naszym gimnazjum wzięło udział około 130 osób (nauczyciele i uczniowie), które czytały fragmenty powieści Bolesława Prusa. Wszyscy odwiedzający bibliotekę mogli także zapoznać się z gazetką dotyczącą treści „Lalki”, znaczenia tytułu, przesłania tej pozytywistycznej powieści.

W kraju akcja została przeprowadzona 5.09.2015r. (sobota), my - ze względów organizacyjnych - musieliśmy przenieść ją na poniedziałek.  W zeszłym roku również braliśmy udział w „Narodowym Czytaniu”. Wtedy była to „Trylogia” Henryka Sienkiewicza.

<<<podziękowania plik pdf>>>

Nauczyciele bibliotekarze

 

Uczniowie Szkół Podstawowych w naszym gimnazjum

Drukuj

front1DSC0457812.11.2015r. do naszej szkoły przyszły dzieci ze Szkół Podstawowych nr 21, 44, 49 w Białymstoku. Zaproszeni goście mogli obejrzeć, przygotowane przez nasze uczennice: Kamilę Kopczewską z II A, Wiktorię Klepacką z kl. II A, Magdalenę Czarnowską z III B, Ewelinę Sołościuk z kl. III P, Justynę Fiedoruk z kl. III P (w zastępstwie na dwóch przedstawieniach występowała Kornelia Otapowicz z kl. III L) spektakl pt. „Dlaczego wyginęły dinozaury?” Wszystkich widzów (140 osób) zaskoczyła odpowiedź na to pytanie: przez dopalacze.

Po przedstawieniu dzieci mogły obejrzeć wystawę, prezentowaną w naszej bibliotecept. „Różne oblicza teatru”. Pani D. Artysiewicz opowiedziała im o rodzajach lalek, teatraliów. Wszyscy świetnie się bawili, bo mogli m.in. przymierzać kostiumy wypożyczone z Białostockiego Teatru Lalek.

Dzięki współpracy z SU uczniowie ze szkół podstawowych zostali poczęstowani specjalnie przygotowanymi „niepodległościowymi” ciasteczkami (udekorowanymi biało-czerwonym lukrem przez uczennice klasy III L: Patrycję Merchelską i Kamilę Gusztyn). Dostali także inny świąteczny rekwizyt: biało – czerwone baloniki, nawiązujące kolorystycznie do Święta Odzyskania Niepodległości, obchodzonego w naszym kraju dzień wcześniej.

 <<<<<<galeria>>>>

Nauczyciele bibliotekarze, Opiekunowie SU

 

Wystawy biblioteczne 2015

Drukuj

frontwystPrzez cały październik nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły mogli oglądać przeróżne materiały reklamujące nasze białostockie teatry: Białostocki Teatr Lalek, Teatr Dramatyczny oraz Filharmonię i Operę Podlaską. Zostały one podzielone w następujący sposób:

1. Wystawa: „Różne oblicza teatru”. Na naczelnym miejscu w naszej bibliotece uczniowie mogli obejrzeć wystawę, na którą składały się różne elementy. Dzieci poznały rodzaje widowisk teatralnych, które były udokumentowane odpowiednimi ilustracjami, a także różne rodzaje lalek teatralnych. Uczniowie mogli dotknąć eksponatów lalek, które można spotkać w czasie przedstawień np. w Białostockim Teatrze Lalek, czyli: lalkę płaską, marionetkę, kukiełkę, jawajkę, pacynkę, sycylijkę. Mało tego, w związku z tym, że udało się nam wypożyczyć stroje z Białostockiego Teatru Lalek uczniowie mogli się przebrać w nie i przez chwilę poczuć, jak aktorzy.

2. Druga wystawa, zatytułowana „Teatralia” pokazywała, że materiały reklamowe mogą mieć przeróżne formy: widokówek, książeczek, kartek złożonych w „harmonijkę”. Olbrzymie źródło inspiracji na przyszłość.

3. Do obejrzenia tych niezwykłych materiałów zachęcała wystawa plakatów reklamujących nasze białostockie teatry. Kolorowy szpaler kończył przepiękny, olbrzymi kolaż, który z daleka przyciągał uwagę uczniów.

((((Obejrzyj fotogalerię))))

 

29.10.2015r. Premiera spektaklu pt. „Dlaczego wyginęły dinozaury?”

Drukuj

frontDSC04537Po długich przygotowaniach doszło do premiery spektaklu napisanego przez sześć dziewcząt z naszej szkoły: Kamili Kopczewskiej, Wiktorii Klepackiej, Justyny Fiedoruk, Eweliny Sołościuk, Magdy Czarnowskiej pt. „Dlaczego wyginęły dinozaury?”.

Próby zajęły mnóstwo czasu i energii. Dziewczęta musiały nie tylko opanować tekst, ale również sztukę posługiwania się lalką płaską.

Na premierze wśród zaproszonych gości pojawiła się również p. Magda Kraszewska z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Spektakl zakończył się sukcesem: goście i zaproszone klasy olbrzymimi brawami podziękowały młodym aktorkom. Wszystko się udało, nie było żadnej wpadki!

Po przedstawieniu wszyscy zostali zaproszeni do biblioteki na mały poczęstunek – tak przecież w prawdziwych tetrach świętuje się premiery przedstawień.

To widowisko będzie nam jeszcze towarzyszyć, ponieważ historie o dinozaurach, które wyginęły przez dopalacze obejrzą wszystkie klasy w naszym gimnazjum.

/<GaLeRia>\

 

Warsztaty z dykcji, czyli zabawa słowem

Drukuj

frontdykcja27.10.2015r. grupa uczniów brała udział w zajęciach , mających na celu zwrócenie im uwagi na dbałość o wyraźne mówienie. Zaczęło się od rozluźniania całego ciała, potem przyszła pora na ćwiczenia skupiające się na rozgrzewaniu narządów mowy. Młodzież nauczyła się, że ćwiczenia typu: „żucie gumy bez gumy”, „szminka”, wypychanie językiem na przemian prawego i lewego policzka, powtarzanie konkretnych zestawów sylab (ba, be, bi, bo, bu; ma, me, mi, mo, mu itp.) może wykonać w każdej chwili. Ponadto w czasie tej zabawy uczniowie uświadomili sobie, jak ważne jest wyraźne i zrozumiałe mówienie w kontaktach z innymi ludźmi.

|||||Galeria|||||

 

27.10.2015r. Quiz wiedzy o dramatach

Drukuj

frontDSC04513Do udziału w tym quizie zaproszeni zostali uczniowie klas trzecich. Musieli odpowiedzieć na pytania odnoszące się do „Zemsty” Aleksandra Fredry, Dziadów cz. II” Adama Mickiewicza, „Skąpca” Moliera, „Romea i Julii” Williama Szekspira.

foto1  foto2

 

Konkurs wygrała uczennica klasy III A Michalina Pawelska.

 

foto3  foto4

 


Strona 11 z 14