ZSP nr 5 w BIAŁYMSTOKU

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Białymstoku ul. Magnoliowa 13

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
BIBLIOTEKA >>> Aktualności
Akcje

19-29.10.2015r. Warsztaty z przygotowywania plakatu teatralnego

Drukuj

frontDSC04510W związku z tym, że w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek nasza biblioteka przygotowywała spektakl pt. „Dlaczego wyginęły dinozaury?” postanowiłyśmy zainteresować uczniów tematem teatru także w sposób plastyczny. Uczniowie mogli wziąć udział w warsztatach, podczas których mogli wykonać plakat do tego konkretnego przedstawienia. Młodzież została najpierw zapoznana z różnicami między plakatem a afiszem teatralnym, co ułatwiło jej tworzenie artystycznej wizji uczniowskiego spektaklu.

Wszyscy, którzy wzięli udział w warsztatach, mogli wystartować także w konkursie na najciekawszy plakat do naszego przedstawienia. Zwycięzców poznamy w listopadzie.

 

foto1  foto2  foto3 foto4 foto5

 

19-28.10.2015r Warsztaty konstruowania lalek płaskich

Drukuj

frontDSC04493Klej na gorąco, tektura, kijki, kolorowe materiały, sznurki, guziki – oto przepis na lalkę płaską. Dziewczęta, które wcześniej napisały scenariusz spektaklu pt. „Dlaczego wyginęły dinozaury?”, musiały teraz wykonać jego bohaterów. Kolorowe dinozaury wymagały od uczennic mnóstwa pracy i czasu. Ale opłacało się, ponieważ skonstruowane przez nie lalki były śliczne i niezwykle pomysłowe.

 

<<<Galeria>>>

 

Warsztaty z pisania scenariusza teatralnego

Drukuj

frontDSC04417Najpierw był pomysł, cel, idea spektaklu, potem zostały dodane postacie, sceneria… W ten sposób grupa sześciu dziewcząt: Kamila Kopczewska i Wiktoria Klepacka z kl. II A, Magda Czarnowska i Natalia Parfieniuk z kl. III B oraz Ewelina Sołościuk i Justyna Fiedoruk z kl. III P zaczęła przygodę z przygotowywaniem przedstawienia teatralnego. Spektakl został zatytułowany: „Dlaczego wyginęły dinozaury?” i zakończył się nieoczekiwaną puentą. Zrozumiałą też dlatego, że uczennice w układanych dialogach wykorzystały bliskie sobie, młodzieżowe słownictwo.

 

 

foto1   foto2   foto3   foto4

 

15.10.2015r - Uczniowie PG nr 18 w Piwnicy Lalek

Drukuj

frontDSC04454Razem z uczniami klas IIIL, IIIB i IIA wybraliśmy się tego dnia do Piwnicy Lalek, która mieści się w podziemiach Białostockiego Teatru Lalek. Młodzież poznała różne rodzaje lalek, którymi posługują się w czasie spektakli białostoccy aktorzy: marionetkę, sycylijkę, jawajkę, kukłę, pacynkę, płaską, pyskówkę.

Piwnica pozostawiła w nas niesamowite wrażenie: przepiękne miejsce, pełne tajemnic i ducha minionych przedstawień teatralnych. W listopadzie wrócimy do BTL-u na przedstawienie pt. „Piecioksiąg Izaaka”.

Wyjście zostało zorganizowane w związku z tym, że rok 2015 został ogłoszony Rokiem Teatru. Nasza biblioteka w październiku, czyli Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek, postanowiła przybliżyć uczniom właśnie tematykę teatralną. Wizyta w BTL-u jest świetnym sposobem na poznanie tej dziedziny kultury.

 

<<<<<GALERIA>>>>

 

Gruszka i śruba Archimedesa, czyli jesień w bibliotece

Drukuj

frontDSC054711.10.2015r. wszyscy pracownicy i uczniowie naszego gimnazjum mogli wziąć udział w ustanowionym przez nas Dniu Gruszki. W bibliotece czekały na gości różne smakołyki: ciasta, babeczki, kompot i inne pyszności z gruszką. Wszystkich zachwyciła fontanna czekoladowa, w której każdy, odwiedzający bibliotekę tego dnia, mógł zamoczyć przygotowane przez nas kawałki gruszek. Przy okazji również mógł w praktyce sprawdzić, jak działa śruba Archimedesa (w czasie pracy dolny koniec śruby zanurzony był w czekoladzie, a obrót śruby wymuszał jej ruch do góry).

Wypożyczeniom książek również towarzyszyła gruszka: każdy, kto skorzystał z księgozbioru, otrzymał od nas ten pyszny owoc. W sumie wypożyczyliśmy książki 111 osobom. Na zdrowie! :)

 

<<<galeria biblioteki>>>

 

Czytamy „Lalkę” Bolesława Prusa w naszej bibliotece 2015

Drukuj

frontDSC043077.09.2015r. wzięliśmy udział w akcji „Narodowego Czytania”. Wprawdzie w kraju akcja została przeprowadzona 5.09.2015r, ale ze względów organizacyjnych musieliśmy przenieść ją na poniedziałek.

Wzięli w niej udział uczniowie kilku klas, ale wszyscy mogli zapoznać się z gazetką dotyczącą treści „Lalki”, znaczenia tytułu, przesłania tej pozytywistycznej powieści.

               Fragmenty utworu czytali zarówno nauczyciele, jak i uczniowie – około 130 osób.

W zeszłym roku również braliśmy udział w „Narodowym Czytaniu”. Wtedy była to „Trylogia” Henryka Sienkiewicza.

zobacz LINK

<<galeria>>

 

 

Bezpłatne podręczniki – wydawanie uczniom klas pierwszych 2015

Drukuj

frontDSC042983.09.2015r zaczęłyśmy wydawać zestawy podręczników dla klas pierwszych. W obecności wychowawców najpierw udzieliłyśmy dzieciom instrukcji związanych z dbałością o wypożyczane książki i okładki.

Oto niektóre zasady (na podst. „Regulaminu wypożyczania bezpłatnych podręczników”):

  1. Podręczniki i materiały edukacyjne na dany rok szkolny są wypożyczane i zwracane w dniu i w godzinach uzgodnionych pomiędzy nauczycielem odpowiedzialnym za prowadzenie biblioteki szkolnej a wychowawcą klasy.
  2. Danemu uczniowi przypisany jest konkretny zestaw podręczników, w związku z tym uczniowie nie mogą się nimi wymieniać lub sobie pożyczać.
  3. Materiały ćwiczeniowe są zwracane do biblioteki w zestawie z podręcznikami.
  4. W przypadku zgubienia podręcznika lub jego zniszczenia sporządza się protokół ubytku, a rodzice są zobowiązani do zwrotu kosztów zakupu nowego podręcznika. Wpłaty dokonuje się na konto Rady Rodziców w kasie Publicznego Gimnazjum nr 18 w Białymstoku.

Następnie każdy ze 149 „pierwszaków” musiał podjąć trud udźwignięcia swojego zestawu.

Życzymy wszystkim uczniom, aby podręczniki dobrze im służyły i ułatwiły sukcesy w nauce :) <<< zobacz foto>>>

 

Bezpłatne podręczniki dla klas pierwszych – przygotowanie

Drukuj

frontDSC04281Od 20 sierpnia 2015r. zaczęliśmy przygotowywać zestawy bezpłatnych podręczników dla uczniów klas pierwszych. Mieliśmy przed sobą ogrom pracy: każdą książkę trzeba było opieczętować, nadać jej numery, wpisać je i obłożyć. W sumie złożyłyśmy 149 zestawów po 13 podręczników, czyli prawie dwa tysiące książek przeszło przez nasze ręce i osób, które w czasie wakacji przyszły do szkoły i nam pomogły.

Dziękujemy serdecznie:

p. Mirosławie Pawelskiej,

p. Barbarze Zajkowskiej,

p. Marii Lompart,

p. Katarzynie Chyżej,

p. Katarzynie Rodziewicz

oraz uczennicom: Michalinie Pawelskiej, Urszula Tymofiejczuk, Karolina Korzonek.

<<<galeria>>>

 

Najlepszy Czytelnik PG nr 18 - konkurs 2015

Drukuj

Po raz kolejny ogłaszamy konkurs na najlepszego czytelnika naszego gimnazjum, który nie tylko dużo czyta, ale i rzetelnie zapoznaje się z treścią wypożyczanych w naszej bibliotece książek.

W konkursie może wziąć udział każdy uczeń naszej szkoły. Ogłoszenie wyników nastąpi na początku II semestru i na koniec roku szkolnego 2015/2016.

Nauczyciele bibliotekarze

 
Drukuj

przekl 2015 2016

 


Strona 12 z 14