ZSP nr 5 w BIAŁYMSTOKU

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Białymstoku ul. Magnoliowa 13

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
BIBLIOTEKA >>> Aktualności
Akcje

Czekolada w różnych postaciach, czyli Dzień Czekolady 2014

Drukuj

front11 kwietnia 2014r. po raz kolejny zorganizowaliśmy Dzień Czekolady, w czasie którego zaoferowaliśmy uczniom i nauczycielom PG nr 18 smakołyki z dodatkiem kakao. Można było spróbować tortu czekoladowego, czekoladowych muf finek, ciastek, bloku oraz różnych rodzajów czekolady: deserowej, mlecznej, białej itd.

Dodatkową atrakcją było częstowanie cukierkami czekoladowymi wszystkich wypożyczających tego dnia książki popularno – naukowe.

Tego dnia odwiedziło nas ok. 200 osób.

 

front

 

 

Walentynki 2014

Drukuj

frontTradycyjnie jak co roku, nie mogło zabraknąć w naszej szkole obchodów Dnia św. Walentego – patrona Święta Zakochanych!

W holu szkoły było czerwono od serduszek. Można było zakupić karneciki z cytatami o miłości i przyjaźni, które 14 lutego trafiły za pośrednictwem naszej Poczty Walentynkowej do adresatów. Tutaj także ustawiliśmy w Dzień św. Walentego fotograficzne atelier :)

W szkolnej bibliotece uruchomiliśmy Kawiarenkę Walentynkową, a w czytelni można było obejrzeć komedię romantyczną „Dziewczyna z Alabamy”.

Dochód ze sprzedaży ciast i napojów przeznaczony zostanie na zakup nowości wydawniczych do szkolnej biblioteki.

 

ilovepg18nr2

Samorząd Uczniowski

we współpracy z biblioteką szkolną

 

 

Marchewka zamiast… papierosa 2013!

Drukuj

front21.11.2013r. po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia, który przebiegał w naszej szkole pod hasłem: „To lepsze niż papieros”.

Po wejściu do szkoły uczniów powitały wystawy: „Korzyści zdrowotne z niepalenia” i „Korzyści finansowe z niepalenia”, a także dekoracja holu, której główną bohaterką była marchewka. Na oddzielnej planszy dzieci mogły znaleźć informacje o korzyściach płynących ze spożywania tego warzywa, a potem w czasie długich przerw nawet je spróbować! 10 kg marchwi, które przygotowaliśmy, zniknęło w mgnieniu oka!

Dzień rozpoczął się konkursem plastycznym, przebiegającym pod hasłem „To lepsze niż papieros”, w którym brali przedstawiciele każdej z klasy (po dwie osoby). Ich rysunki zostały następnie zaprezentowane w holi głównym i poddane ocenie rodziców, przybywających na zebrania klasowe, odbywające się w dn. 26.11.2013r.

Rodzice uznali, że najlepszą pracę plastyczną wykonali uczniowie z klasy III B. Drugie miejsce zajęła klasa III A, natomiast trzecie – klasa III K.

Zwycięskie klasy otrzymały okolicznościowe dyplomy, a uczniowie – autorzy prac - drobne upominki.

Składamy serdeczne podziękowania Paniom Kucharkom za przygotowanie marchewki.

Nauczyciele bibliotekarze

galeria biblio

 

Dżem dobry na pochmurne dni 2013

Drukuj

front5.11.2013 uczniowie PG nr 18 zostali zaskoczeni kolejną ofertą naszej biblioteki. Tym razem czekały na nich domowe dżemy, gotowe do spróbowania na małych bułeczkach. Dzieci wybierały każdy rodzaj smakołyku: wiśniowy, śliwkowy, jeżynowy, truskawkowy, brzoskwiniowy, z owoców leśnych. Mogły także przekonać się, jak smakują ciastka z nadzieniem owocowym.

Celem tej akcji było zachęcenie dzieci do przyjścia do biblioteki i wypożyczenie książki popularno-naukowej. Udało się osiągnąć cel, bo tego dnia wypożyczono około 100 pozycji naukowych, które na co dzień cieszą się mniejszą popularnością niż te z zakresu literatury pięknej.

Słodycze ściągnęły do biblioteki ponad setkę uczniów, którym po raz kolejny przypomniano, że tutaj można się nie tylko uczyć, ale i bawić.

Nauczyciele bibliotekarze

galeria biblio

 

100 jabłek dla 100 uczniów

Drukuj

front„Przez jabłko do czytania” taka była idea akcji, która została przeprowadzona 4.10.2013r. w Bibliotece Publicznego Gimnazjum nr 18 w Białymstoku .

„Nauczyciele bibliotekarze od dawna szukają sposobu, by zachęcić dzieci do czytania, do przyjścia do biblioteki, bo wtedy jest większa szansa, że uda się je zainteresować jakąś książką.” – mówi p. Barbara Szymańska – nauczyciel bibliotekarz w PG nr 18. „Pomysł narodził się w związku z porą roku – jesień przynosi jabłka, a te lubią prawie wszyscy uczniowie. Ponadto w naszej szkole od lat przeprowadzany jest akcja „Trzymaj formę”, której symbolem jest jabłko, więc wybór tego owocu wydawał się naturalną konsekwencją naszych pozostałych działań. Zależało nam również na tym, by zwrócić szkolnej społeczności uwagę na fakt, że październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.”

Czy pomysł spodobał się uczniom? Okazało się, że do biblioteki ściągnęło 4 października ponad 100 uczniów, którzy chcieli wypożyczyć książki. W tej grupie znaleźli się tzw. stali bywalcy, ale przyszli i tacy, których czytanie zazwyczaj „boli”. Zadziałała jednak magia jabłka i nawet te dzieci zdecydowały się poszukać czegoś do czytania.

Tego dnia można było również spróbować w bibliotece różnych wypieków z jabłkami, które przygotowali i nauczyciele bibliotekarze, i uczniowie. Dzieci zatrzymywały się przy przygotowanych stolikach, przeglądały różne wydawnictwa, jedząc jabłkowe pyszności. Nikt się nie martwił o pobrudzone gazety, bo nauczyciele bibliotekarze przygotowali trochę starsze egzemplarze czasopism stale dostępnych w szkolnej czytelni (26 różnych rodzajów). Dzięki temu, niejako przy okazji, uczniom przypomniało się, że w każdej chwili mogą skorzystać z wydawnictw: „Victora”, „Piłki nożnej”, „Przyjaciel pies”, „Wiedza i życie”, „Świat nauki”, itd.

Efekt akcji? Wzrost wypożyczeń w dniach, gdy nie częstuje się uczniów smakołykami i pytania, kiedy znowu w bibliotece będą jakieś niespodzianki. Bo, że będą, to oczywiste.

galeria biblio

Nauczyciele bibliotekarze w PG nr 18:

Barbara Szymańska, Dorota Artysiewicz, Joanna Fiłończuk

 

napis 2013 2014

 

Bookcrossing – „Uwolnij książkę” w PG 18

Drukuj

frontKsiążka żyje, gdy jest czytana, dlatego warto ją puszczać w obieg. Okazję do takiej bezpłatnej, powszechnej wymiany stwarza zawartość półek bookcrossingowych.

Bookcrossing, czyli wymienianie się książkami, wymyślili Amerykanie. Książki krążą z rąk do rąk, są pozostawiane na ławce w parku, w kawiarniach, autobusach, pociągach albo w specjalnie przygotowanych miejscach – półkach czy stolikach.

Pierwszą taką półkę ustawiliśmy w naszym gimnazjum 15 maja 2013r. w holu głównym. Przez kolejne 3 dni każdy mógł brać upatrzone przez siebie książki, ale także dostawić na półkę egzemplarze przyniesione przez siebie z domu.

Akcja ta z pewnością przyczyniła się do podniesienia poziomu czytelnictwa i popularyzowania samego faktu czytania.

Do zobaczenia za rok!!

 

foto bib

 

Miedzynarodowy Dzień Czekolady 2013

Drukuj

frontPo raz kolejny nasza biblioteka zamieniła się w kawiarenkę, tym razem za sprawą Międzynarodowego Dnia Czekolady, który przypada na 12 kwietnia.

Uczniowie i pracownicy szkoły mieli okazję delektować się różnymi rodzajami czekolady w kostkach. Można było również skosztować gorącej czekolady i zjeść przepyszne czekoladowe ciasto.

W tym dniu każdy czytelnik, wypożyczający książkę popularno – naukową, otrzymywał słodki, czekoladowy upominek Wszyscy, którzy 12.04.2013r. odwiedzili bibliotekę wychodzili w wyśmienitych humorach - zapewne przez „czekoladowe” witaminy i minerały!

Dziękujemy uczennicom kl. I D za ich szczególną pomoc w organizacji Dnia Czekolady w naszej bibliotece.

Nauczyciele bibliotekarze


 

SPOTKANIE METODYCZNE NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

Drukuj

frontDnia 05.04.2013r w naszej bibliotece, stylizowanej na kawiarenkę z lat 20. XX wieku, odbyło się spotkanie metodyczne nauczycieli bibliotekarzy. Od progu można było wyczuć niepowtarzalną atmosferę i klimat tamtych lat, a to za sprawą portretów ówczesnych aktorów i stylowych rekwizytów.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej dotyczącej zasobów i działalności naszej biblioteki. Następnie przedstawiony został montaż słowno – muzyczny pt. „Powtórka z Tuwima”, przygotowany przez młodzież naszej szkoły. Wszyscy uczniowie wystąpili w stylowych strojach: chłopcy w eleganckich garniturach, dziewczęta – zależnie od roli - w sukniach ozdobionych sznurami pereł lub w garniturach (wyzwolone emancypantki). W trakcie spotkania „kelnerki”, czyli ustylizowane uczennice, roznosiły gorące napoje i goście mogli skosztować słodkości, które zostały przygotowane na tę uroczystość.

Kontynuując spotkanie pani Olga Topolewska – przedstawicielka Biblioteki Pedagogicznej w Białymstoku przedstawiła prezentację multimedialną pt.: „Biblioteka trzecim miejscem", a pani Magdalena Kraszewska (pracownik CEN) zaproponowała „Gry i zabawy czytelnicze”, które można wykorzystywać podczas pracy z uczniem w bibliotece.

Końcowym etapem spotkania była praca w grupach, wykorzystująca metodę aktywizującą - burzę mózgów. Zadanie nosiło tytuł „Lokomotywa” i jego celem było przedstawienie negatywnych skutków likwidacji bibliotek szkolnych, sugerowanej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Nauczyciele bibliotekarze


 

KAWIARENKA WALENTYNKOWA

Drukuj

frontW Dniu Świętego Walentego w ramach promocji nowości czytelniczych w bibliotece szkolnej nauczyciele bibliotekarze we współpracy z opiekunami Samorządu Szkolnego zorganizowali „Kawiarenkę walentynkową”.

Przy romantycznej muzyce i miłej atmosferze można było zjeść kawałek ciasta (przygotowanych przez uczniów i ich rodziców z klasy 3K, 3D) i wypić gorącą herbatę lub kisiel.

Nauczyciele przygotowali również pokaz romantycznego filmu pt. „Romeo i Julia”.

Wypożyczenia książek tego dnia były „bardzo słodkie”, ponieważ uczniowie dostawali lizaki za każdy wypożyczony egzemplarz.

W trakcie imprezy członkowie SU rozdawali pocztę walentynkową uczniom i nauczycielom, która sprawiła wszystkim wiele radości.

Nauczyciele bibliotekarze i opiekunowie SU

 

foto bib

 


Strona 13 z 14