ZSP nr 5 w BIAŁYMSTOKU

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Białymstoku ul. Magnoliowa 13

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
BIBLIOTEKA >>> Aktualności
Akcje

Konkurs plastyczny „Na pograniczu kultur” 2016

Drukuj

frontDSC0525428.10.2016r. Konkurs plastyczny „Na pograniczu kultur” spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. Uczestnicy mieli za zadanie narysowanie ołówkami, wylosowanych wcześniej, symboli kultur i wyznań współistniejących na Podlasiu. Młodzież szkicowała matrioszki, menory, macewy, krzyże, a nawet…kartacze. Wyniki konkursu podamy niedługo.

<<galeria>>

Nauczyciele bibliotekarze

 

Smakołyki z „pogranicza kultur” 2016

Drukuj

frontDSC0522927.10.2016r. uczniowie PG nr 18 mogli spróbować różnych potraw, które występują w naszym regionie i mają związek z różnorodnością narodowości, zamieszkujących Podlasie. Na stole, przygotowanym w bibliotece, nie zabrakło chleba ze smalcem domowej roboty i ogórkami kiszonymi, babki i placków ziemniaczanych, kwasu chlebowego, macy, mrowiska, hummusu, chałki drożdżowej.

Prezentacja i degustacja różnych smaków miała związek z realizacją przez naszą bibliotekę  w październiku projektu pt. „Kalejdoskop kultur Podlasia”.

foto1   foto2   foto3   foto4   foto5   foto6    foto 7

 

Konkurs „Czy znasz twórczość…” 2016

Drukuj

frontDSC0525925.10.2016r. został przeprowadzony w naszej bibliotece szkolny etap konkursu pod hasłem „Czy znasz twórczość…”. Jego bohaterkami były wspaniałe książki p. Anny Łaciny, którą niedawno gościliśmy w naszym gimnazjum. Uczestnicy musieli się uporać z pytaniami z „Kradzionych róż” i „Czynnika miłości”, w sumie przeanalizowali 40 zagadnień.

Konkurs wygrały ex aequo Eliza Gaińska i Daria Gaińska z kl. III A. Razem z Natalią Sokólską z kl. III L, która zajęła miejsce trzecie, będą reprezentować naszą szkołę w kolejnym etapie konkursu wiedzy o powieściach p. Anny Łaciny, tym razem będzie miał on zasięg wojewódzki.

Konkurs – czytelniczo - plastyczny „Czy znasz twórczość…” został przeprowadzony w ramach siódmej edycji projektu czytelniczego pt. „Podlaskie spotkania z pisarzami”.

Trzymamy kciuki za dziewczęta! <<foto1>>      <<foto2>>

Nauczyciele bibliotekarze

 

Spotkanie autorskie z p. Anną Łaciną 21.10.2016r.

Drukuj

frontDSC 0594Na Panią Annę Łacinę, pisarkę książek młodzieżowych, czekali w naszym gimnazjum nie tylko uczniowie PG nr 18, ale także młodzież z Białegostoku: z PG nr 1, PG nr 14, PG nr 15, PG nr 16, PG nr 20, ZSN św. św. Cyryla i Metodego, a także z Płonki Kościelnej, Poświętnego, Jaświłł.

Pani Ania opowiadała o swoich książkach:

 • Sześć Dominika2008,
 • Czynnik miłości 2010,
 • Kradzione róże 2010,
 • Telefony do przyjaciela 2012,
 • Miłość pod Psią Gwiazdą 2013,
 • Dzika jabłoń 2015,
 • Niebo nad pustynią 2016,

wykorzystując prezentację multimedialną. Pani Anna w sposób niezwykle ciekawy przedstawiła zebranej młodzieży proces tworzenia powieści, odpowiedziała na pytania różnej treści, rozdawała autografy i robiła pamiątkowe zdjęcia. Chętni mogli także kupić Jej książki. Spotkanie upłynęło w przemiłej atmosferze. Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu spotkania uczniom klasy III P, III A, III L i III B, a p. Krzysztofowi Klemowi i Jego uczniom za przygotowanie sprzętu audiowizualnego.

<<GALERIA>>

Nauczyciele bibliotekarze

 

Wystawa „Na pograniczu kultur” X 2016r.

Drukuj

frontwystawa1W październiku zaproponowałyśmy uczniom i nauczycielom naszego gimnazjum udział w projekcie pt. „Kalejdoskop kultur Podlasia”. Wszystkim naszym działaniom będzie towarzyszyć wystawa pt. „Na pograniczu kultur”, na którą złożyły się materiały przyniesione przez nauczycieli. Dziękujemy za pomoc i udostępnienie prywatnych zbiorów przede wszystkim: ks. Mariuszowi Romańczukowi, p. Elżbiecie Borek, p. Mirosławie Pawelskiej, p. Joannie Sołowianowicz i p. Barbarze Lajdorf.

foto1  foto2 foto3  foto4  foto5  foto6  foto7 

 

Warsztaty w robieniu hummusu – 26.10.2016r.

Drukuj

front humusW związku z realizowaniem projektu „Kalejdoskop kultur Podlasia” postanowiliśmy zorganizować w naszej bibliotece warsztaty przygotowania potrawy charakterystycznej dla którejś z religii, występującej w naszym regionie. Padło na hummus. Trudu zapoznania uczniów klas I z tajemnicą przygotowania tej pasty podjęła się p. Elżbieta Borek. Uczestnicy warsztatu najpierw sami spróbowali hummusu (każda grupa wybrała inny dodatek), a następnie poczęstowali uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Przepis na hummus:
1. ciecierzyca,
2. oliwa z oliwek,
3. pasta sezamowa,
4. sól, pieprz, czosnek, gałka muszkatołowa,
5. dodatki: papryka, pomidory suszone, koperek, szczypiorek, oliwki.
6. Do ugotowanej wcześniej i zmiksowanej ciecierzycy dodać pozostałe składniki wg uznania (uwaga: wybrać jakiś dodatek z pkt. 5!).

<<<<galeria>>>

Nauczyciele bibliotekarze

 

Dzień Jabłka 6.10.2016

Drukuj

front dzW ramach projektu czytelniczego „Przez żołądek do książki”, realizowanego w naszym gimnazjum od lat, przeprowadzono akcję, której bohaterem było jabłko. Na stołach zagościły ciasteczka i ciasta z dodatkiem tego szlachetnego owocu, przygotowane przez nauczycieli i uczniów.

Osoby wypożyczające książki tego dnia jako załącznik do wybranych pozycji dostawały jabłko. W efekcie wypożyczono książki 72 uczniom. Z czytelni skorzystało 200 osób, które zapoznały się także z gazetką prezentującą informacje o jabłku.

 

foto1   foto2    foto3    foto4    foto5   foto6    foto7    foto8

 

Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza 2016

Drukuj

front nar cz5.09.2016r. przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania” powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Quo vadis”.

Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądały losy chrześcijan w czasach cesarza Nerona, który zrzucił na nich podpalenie Rzymu. Surowe kary, wielka miłość i olbrzymia wiara w Boga splotły się w jedno w tej powieści historycznej laureata Nagrody Nobla z 1905 roku.

Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający „Dokąd idziesz”. Odwołuje się on do słów „Quo vadis, Domine” („Dokąd idziesz, Panie?”), wypowiedzianych według legendy i przywołanej również w powieści przez apostoła Piotra do Chrystusa.

 

foto1    foto2     foto3

 
Drukuj

przekladka2015 2016

 

Wyniki konkursu na Najlepszego Czytelnika w roku szkolnym 2015/2016

Drukuj

naj czy mSandra Stolarczyk z kl. III B wygrała konkurs na Najlepszego Czytelnika w PG nr 18, organizowany w naszej szkole co roku już od kilku lat. Rozstrzygnięcie nastąpiło na zakończenie roku szkolnego i zwieńczyło całoroczne zaangażowanie w czytanie książek. Serdecznie gratulujemy.:)

Nauczyciele bibliotekarze

 


Strona 9 z 14

Krótko

Nasz patron
Stefan Batory (węg. Báthory István, ur. 27 września 1533 w Szilágysomlyó, zm. 12 grudnia 1586 w Grodnie) – książę siedmiogrodzki od 1571, król Polski i wielki książę litewski od 1576, po ślubie (w tym samym roku) z Anną Jagiellonką, córką Zygmunta I Starego. Przez wielu historyków uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich królów elekcyjnych.