„Przez jabłko do czytania” taka była idea akcji, która została przeprowadzona 4.10.2013r. w Bibliotece Publicznego Gimnazjum nr 18 w Białymstoku .
„Nauczyciele bibliotekarze od dawna szukają sposobu, by zachęcić dzieci do czytania, do przyjścia do biblioteki, bo wtedy jest większa szansa, że uda się je zainteresować jakąś książką.” – mówi p. Barbara Szymańska – nauczyciel bibliotekarz w PG nr 18. „Pomysł narodził się w związku z porą roku – jesień przynosi jabłka, a te lubią prawie wszyscy uczniowie. Ponadto w naszej szkole od lat przeprowadzany jest akcja „Trzymaj formę”, której symbolem jest jabłko, więc wybór tego owocu wydawał się naturalną konsekwencją naszych pozostałych działań. Zależało nam również na tym, by zwrócić szkolnej społeczności uwagę na fakt, że październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.”
Czy pomysł spodobał się uczniom? Okazało się, że do biblioteki ściągnęło 4 października ponad 100 uczniów, którzy chcieli wypożyczyć książki. W tej grupie znaleźli się tzw. stali bywalcy, ale przyszli i tacy, których czytanie zazwyczaj „boli”. Zadziałała jednak magia jabłka i nawet te dzieci zdecydowały się poszukać czegoś do czytania.
Tego dnia można było również spróbować w bibliotece różnych wypieków z jabłkami, które przygotowali i nauczyciele bibliotekarze, i uczniowie. Dzieci zatrzymywały się przy przygotowanych stolikach, przeglądały różne wydawnictwa, jedząc jabłkowe pyszności. Nikt się nie martwił o pobrudzone gazety, bo nauczyciele bibliotekarze przygotowali trochę starsze egzemplarze czasopism stale dostępnych w szkolnej czytelni (26 różnych rodzajów). Dzięki temu, niejako przy okazji, uczniom przypomniało się, że w każdej chwili mogą skorzystać z wydawnictw: „Victora”, „Piłki nożnej”, „Przyjaciel pies”, „Wiedza i życie”, „Świat nauki”, itd.
Efekt akcji? Wzrost wypożyczeń w dniach, gdy nie częstuje się uczniów smakołykami i pytania, kiedy znowu w bibliotece będą jakieś niespodzianki. Bo, że będą, to oczywiste.

Nauczyciele bibliotekarze w PG nr 18:
Barbara Szymańska, Dorota Artysiewicz, Joanna Fiłończuk